Roušky šijí stovky dobrovolníků, náchodská firma rozdává látky zdarma

  18:02
Lidé nesmí na ulici bez ochrany obličeje, klasické roušky přitom nejsou k sehnání. Dobrovolníci je šijí doma a nabízejí ostatním. Na výrobu roušek přešly i některé firmy v Královéhradeckém kraji.

Náchodský výrobce Darré - ložní povlečení věnuje zdarma látku pro šití roušek. Zhruba dvakrát denně je k vyzvednutí na Masarykově náměstí na lavičce Josefa Škvoreckého. | foto: Město Náchod

Není na co čekat. I provizorní zakrytí obličeje může riziko šíření viru zpomalit, řekl si ve středu dopoledne hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) a s okamžitou platností nařídil povinné zakrývání dýchacích cest na veřejnosti. Královéhradecký kraj byl tak rychlejší než vláda.

„Zakazuji na celém území Královéhradeckého kraje pohyb bez ústenek, respirátorů, šátků či jiných ochranných prostředků na veřejnosti,“ oznámil před polednem hejtman.

Jenže kde roušky získat a nespoléhat se jen na šátek či šálu? Možnosti tu jsou. Kvůli nedostatku roušek na trhu si je lidé vyrábějí sami doma. Postačí k tomu stoprocentní bavlna, kterou lze sterilizovat a opakovaně použít.

Po kraji vznikla i řada komunitních šicích dílen, například v Trutnově v sídle Baja Design, v Hradci Králové se lidé sdružují kolem pirátského centra Krapice a v Borohrádku na Rychnovsku společně šije několik učitelek.

Iniciativa Hradec šije roušky

Během jediného dne se počet dobrovolníků, kteří se zapojili do výzvy Hradec šije roušky, takřka zdvojnásobil. Počet pomocníků u šicích strojů již přesáhl sedmdesátku a další přibývají. Vlna solidarity překvapila i samotné iniciátory.

„Za méně než 48 hodin ušili dobrovolníci přes tisíc textilních roušek a na dalších dvou tisících aktuálně pracují. Až takový zájem jsme nečekali. Proto děkuji všem, kteří se rozhodli pomoci,“ shrnul dosavadní vývoj koordinátor iniciativy a královéhradecký zastupitel Pavel Vrbický (Piráti).

První stovky ústenek už byly distribuovány na potřebná místa. „Za dva dny jsme vydali materiál na 3 000 kusů roušek. 535 roušek jsme předali zástupcům Fakultní nemocnice, z toho 50 kusů dětské chirurgii a traumatologii. V nejbližších dnech očekáváme návrat 2 000 našitých kusů, které půjdou všechny do Fakultní nemocnice Hradec Králové,“ vypočítává Vrbický a dodává: „Spolupracujeme i s magistrátem města, kam jsme věnovali přes tři stovky roušek, které nebyly pro nemocnici z nejrůznějších důvodů vhodné.“

Do pomoci se zapojilo také Klicperovo divadlo a Divadlo Drak, kde se šijí roušky pro hradeckou radnici.„S magistrátem postup koordinujeme. Jakmile bude dostatečně zásobena nemocnice, budeme roušky dodávat pečovatelům v sociálních zařízeních, řidičům MHD nebo prodavačům. Stále hledáme další dobrovolníky a pomoc můžete i jinak než se šitím. Všechny informace najdete na adrese: www.hradecsijerousky.cz. Spustili jsme i web, kde najdete Informace o možnostech, jak můžete v Hradci v době koronavirové krize jako dobrovolník pomáhat,“ uzavírá Vrbický.

V Náchodě látky zdarma na lavičce Škvoreckého

V Náchodě si zájemci od středy vyzvedávali balíčky s látkami k šití roušek na lavičce Josefa Škvoreckého na Masarykově náměstí. Umístila je tam místní firma Darré, která šije ložní povlečení. Na lavičce zanechala asi padesát balíčků a slibuje, že stejně tak dodá látky i v dalších dnech těm, kdo roušky ušijí a pak darují dál.

„V každém balíčku je dostatek látek na asi 50 kusů roušek. Prosím berte každý pouze jeden balíček, ať zbude i na ostatní. Buďte k sobě ohleduplní a dodržujte bezpečný rozestup,“ napsala na facebookový profil firmy Týna Kuchařová. Podle mluvčí radnice Niny Adlof si lidé středeční várku látek rychle rozebrali.

Tým restaurace Nelly Kellys v Trutnově také distribuuje podomácku ušité roušky mezi obyvatele zdarma. Přímo v restauraci v Palackého ulici bude k dispozici 500 kusů, dalším výdejním místem se stane kancelář Reality TU v nedaleké Havlíčkově ulici.

17. března 2020

Ústenky od začátku týdne šijí také pracovnice Farní charity ve Dvoře Králové nad Labem. Denně jich udělají stovku, k mání jsou zdarma každý den od 12 hodin v sociálně terapeutické dílně Slunečnice v Komenského ulici.

Pro hradeckou fakultní nemocnici šijí roušky také skauti v Kuklenách. Ve velkém nyní šije roušky také hradecký výrobce oblečení pro děti Textil Vlček. Na facebookovém profilu firmy můžete sledovat, jak se výrobce činí.

„Z důvodu opravdu obrovského zájmu o roušky hledáme posily na šití, které by nám mohly přijít pomoci šít roušky ve večerních hodinách na naši dílnu v Hradci Králové. Prosíme pouze vážné zájemce. V případě zájmu zašlete vaše číslo a jméno na vlcek.hk@seznam.cz a do předmětu zprávy prosím uveďte „šití roušek“. Zároveň prosíme o kontakt pouze přes uvedený e-mail,“ vyzvali zástupci firmy.

Kraj nakupuje i v Americe

Sehnat v těchto dnech ochranné pomůcky je téměř nemožné. Obchody a lékárny je nemají ani pro vlastní potřebu. Kraji se daří nakupovat roušky a respirátory jen v omezeném množství a distribuuje je hlavně zdravotníkům, policii, hasičům a poskytovatelům sociálních služeb. Dodávky jsou však omezené.

První várku 17 tisíc roušek získal kraj darem od novopackého Života bez bariér, čtyři tisíce mu poslal stát. V úterý pro kraj náchodský starosta Jan Birke (ČSSD) vyjednal dodávku 93 tisíc roušek od společnosti Medilab z Českého Meziříčí na Rychnovsku, 87 tisíc jich kraj koupil, dalších šest tisíc firma darovala krajským nemocnicím. Náchod nakoupil 13 tisíc roušek a tisíc dostal.

„Roušky rozdělíme mezi záchranáře, hasiče, policisty, praktické lékaře a zubaře a pro další, kteří jsou v čele boje se šířením koronaviru. Vážíme si takové pomoci i takové spolupráce,“ uvedl Jiří Štěpán.

Roušky s hodnotou N98 mají podle firmy obdobnou účinnost jako respirátory typu FFP2. Ty kraj poptává i v USA. Radní v pondělí schválili nákup 200 tisíc kusů těchto respirátorů ze zámoří. Téměř tři tisíce respirátorů už dostal kraj od státu a další tisícovku pořídil od společnosti Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku. Včera kraj obstaral 300 litrů dezinfekce a další desítky tisíc ústenek.

Batist Medical začala minulý týden vyrábět roušky s nanovlákny. Měsíční kapacita dvou nových linek je milion kusů, jedna rouška přijde na 25 korun. Firma už jich vyrobila přes 50 tisíc. „Díky větší hustotě vláken jsou na masce zachycovány i menší částice, než je běžné u standardních ochranných masek. Dále jsou pomocí náboje na povrchu vláken aktivně přitahovány i velmi jemné částice,“ uvedla Martina Piskorová z firmy.

Autoři: ,