Osekané léto načal pro pár lidí Rock for People, za rok opět s Green Day

  21:50
Koronavirem a zákazy poznamenané hudební festivalové léto v sobotu symbolicky odstartovala miniaturní verze Rock for People na hradeckém letišti. Na festivalu, který byl původně vyprodaný a navštívilo by ho možná až 30 tisíc lidí, zahrálo pro pár stovek návštěvníků pět interpretů. Za rok přijedou znovu Green Day, Fall Out Boy či The 1975.

Rock for People Home (20.6.2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Neuskutečněný Rock for People v Hradci Králové je tedy jednou z dalších letošních velkých hudebních přehlídek, která se po sobotě může plně soustředit na snad už plnohodnotný ročník v roce 2021. 

V úplně nové atmosféře, kterou ještě umocnil celodenní déšť, organizátoři zveřejnili nový termín. Náhradní 26. ročník Rock for People se příští rok uskuteční 10. až 12. června. 

Sobotní odpoledne pojali pořadatelé trochu jako upoutávku na příští rok. Postupně oznámili a krátkými videoklipy přiblížili první potvrzené hosty, kterými jsou kapely Weezer, Skillet, Northlane, Ficle Friends, John Wolfhooker, Black Veil Brides, Spector, Dream State, Pale White, Dope D.O.D., Skynd, Deadly Apples, Do Nothing, dále jedna z nejpopulárnějších indie rockových kapel současnosti The 1975, Fall Out Boy, kteří už letos měli patřit mezi největší taháky, a hlavně americká superstar Green Day

Oznámení headlinera číslo jedna si moderátor nechal až na závěr před poslední koncert sobotního večera.  „Víme, že to trvalo dlouho, ale celý tým makal několik měsíců, abychom je pro vás mohli přivézt! A povedlo se!“ objevilo se vzápětí na facebookovém profilu festivalu. 

Potvrzené kapely na RfP 2021

Green Day
Fall Out Boy
The 1975

Weezer
Skillet
Northlane
Ficle Friends
John Wolfhooker
Black Veil Brides
Spector
Dream State
Pale White
Dope D.O.D.
Skynd
Deadly Apples
Do Nothing
Neck Deep
Cemetery Sun
The Scratch
Childcare

Rock for People s podtitulem Home zahájil úsporný ročník v tomto týdnu koncertní sérií v několika městech, v Hradci Králové je finále. V týdnu se hrálo pro 300 posluchačů, na letiště dali pořadatelé do prodeje 500 lístků. Sledovat ho bylo možné i z domova na streamu.

U vstupu byla dezinfekce a každému příchozímu bylo doporučeno, aby měl v areálu nasazenou roušku a udržoval od ostatních dvoumetrové odstupy. I přes nepovedené počasí hradecký rockový dýchánek tak trochu naznačil, jak budou vypadat podobné akce během léta.

„Jsme rádi, že jste tu s námi i v takhle pěkném počasí, když jste mohli být třeba u rybníka,“ vtipkovali muzikanti v neustávajícím dešti z hangáru zdejšího zmenšeného Festivalparku.

„Nechtěli jsme fanoušky ani sebe nechat čekat na festivalovou atmosféru celý rok,“  řekl už dříve šéf Rock for People Michal Thomes. 

„Je to takovej táboráček s karavanem uprostřed místo ohně,“ přidala se Marka Rybin, zpěvačka kapely Gaia Mesiah, která vystoupila se svou typickou vervou po 18. hodině. „Jste hrdinové. Konečně jde ta energie ven,“ radovala se zpěvačka při koncertu.

Už loni v září pořadatelé oznámili, že hlavním headlinerem bude právě americká punkrocková kapela Green Day, zahrát měly i známé skupiny SUM 41, Fall Out Boy, Weezer, Skillet nebo P. O. D. Brzo bylo vyprodáno. Pořadatelé se hvězdami opět vyjednávají, chtějí zachovat program na příští rok. 

Pandemie letos zhatí i další festivaly po celé zemi. Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá program, který finančně podpoří nezávislou kulturu v oblasti hudby a divadel. V květnovém rozhovoru pro MF DNES Michal Thomes řekl, že si cení vlny solidarity, která se mezi fanoušky v době nouzového stavu vzedmula.  

Rock for People si za 26 let své existence prošel několika těžkými chvílemi. Například v roce 2012, kdy došlo k setkání dvou bouřek přímo nad hradeckým letištěm a festival byl evakuován a na několik hodin přerušen. Během jiného ročníku zase den před začátkem porazila vichřice hlavní stage

První kapely odloženého festivalu už před pár dny oznámil také Colours of Ostrava. Více než polovina kapel, které měly letos vystoupit, potvrdily účast na příštím ročníku Metronome.