iDNES.cz

Police Symphony Orchestra hraje v Náchodě pod okny špitálu zdravotníkům

  17:30
Mladí hráči Police Symphony Orchestry se za pandemie už několikátý víkend pouštějí do improvizovaných koncertů v nemocnici v Náchodě. Přímo pod okny covidových oddělení se snaží povzbudit zdravotníky.

Muzikanti hráli u buněk, kde se lidé testují na covid-19, i pod okny chirurgie či anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Koncertům věnovali jednu sobotu koncem února a další dvě v březnu. 

„Koncerty pro nemocnici mají nepopsatelnou sílu. Úsměvy, šťastné oči za respirátory a mávání z oken od zdravotníků i pacientů,“ neskrývali spokojenost hudebníci.

„Naší hudbou chceme dodat trochu radosti a energie statečnému personálu nemocnice v nekončícím boji s tím neřádem. Aspoň na chvilku jim pomoct zapomenout na současnou situaci a vrátit myšlenky do normálu. Podle ohlasů se to daří, což nás neskutečně těší. Má to smysl a baví nás to,“ glosovali muzikanti na sociálních sítích.

Konferenciérka orchestru Lucie Peterková vysvětluje, že soubor nejdřív o žádnou medializaci svých nemocničních beneficí nestál, aby to nevypadalo jako chlubení. Jenže záběry z koncertů, které pořídili kolemjdoucí či zdravotníci, se stejně začaly objevovat na sítích.

Pak se navíc ke kapele přidal při jednom hraní fotograf Martin Kábrt, jehož zaujala atmosféra na nemocničním dvoře. A vyslal  do světa působivé fotografie.

„A tak jsme se postupně přestali bránit. Třeba to někde někoho inspiruje a budou nás následovat. Podstatná je ale také ochota a vůle pana ředitele Macha, který je fakt neskutečný bourák. Hlavně lidsky! Protože i on tím pádem musí věnovat své soboty pobytu v práci a od začátku tohle naše muzicírování všemožně podporuje. Za to jsme mu vděční,“ podotýká Peterková.

Muzikanti teď vyjíždějí hrát jen s malou kapelou, která nacvičí na jediné zkoušce několik songů. Pod okny už s nimi zpíval herec a zpěvák Jan Sklenář nebo violoncellistka Karolína Soukupová.

Říkají si PSO-PSO (Potulná Součást Orchestru PSO). Za sebou mají dosud sedm odehraných setů na čtyřech různých místech v dolní i horní nemocnici. Chystají se zahrát i v sobotu 27. března, dokonce s novými písničkami, aby se neopakovali. 

Když ředitel oblastní nemocnice Jan Mach bilancoval extrémně náročný únor, kdy denně přijímali průměrně 16 pacientů s covidem-19 a kvůli naplněné kapacitě dokonce museli převézt 15 pacientů až na jižní Moravu, nezapomněl poděkovat členům orchestru za porci léčivé hudby.

„Možná i jejich hudba přispěla, že se při ní začala probouzet jedna mladší pacientka na umělé plicní ventilaci, kterou poté od ní tým zdravotníků odpojil. Lékař se o tuto radost podělil s muzikanty. Každé probuzení po umělé plicní ventilaci je nyní tak trochu malý zázrak, vždyť pacientů v takto vážném stavu skoro polovina umírá,“ poznamenal Jan Mach ke koncertu v závěru února.

Nad probouzením pacientky si muzikanti i zaslzeli.

„Jsou to i pro nás moc dojemné momenty, když se najednou otevřou elektrické dveře garáže u anesteziologicko-resuscitačního oddělení a vystoupí čtyři zahalení zdravotníci, kteří vypadají jak z NASA, zamávají, chviličku si zatančí a zase jdou za pacienty. Nebo nám alespoň zamávají z oken, případně vylepují vzkazy typu: DĚKUJEME! To nás utvrzuje v tom, že to celé dává smysl,“ dodává Lucie Peterková.

Únor v nemocnici byl rekordní, těžký

Únor v náchodské nemocnici byl znovu velmi náročný. Zaplnila se zcela neurologická JIP, která začala přijímat i pacienty s mrtvicí z Trutnovska, neboť trutnovské oddělení změnilo na covidové.

V první dekádě měsíce však dolehlo na nemocnici enormní množství přijímaných pacientů. Nejprve to bylo kolem 12 pacientů denně, 8. února už to bylo 22 lidí, 9. února nemocnice přijala na 30 pacientů mimo svou spádovou oblast hlavně z Trutnovska, Královédvorska a Rychnovska. Národní dispečink lůžkové péče tehdy rozhodl o transportu části pacientů, neboť nikde v kraji už nebylo dost lůžek. V noci pak 15 nemocných putovalo s královéhradeckými a pražskými záchranáři na jižní Moravu a dva do hradecké fakultní nemocnice.

Do všech jejích nemocnic bylo přijato za měsíc dosud nejvíc pacientů s covidem-19. V průměru 16 denně, nejvíce 32. Průměrná hospitalizace trvá 8 dnů, čtvrtina pacientů odejde do 3 dnů, ale 4,5 procent pacientů zůstává přes 20 dnů.

Loni náchodská nemocnice přijala 616 pacientů s covidem-19, jen v lednu a únoru to bylo už 709 lidí. V rychnovské nemocnici loni 291 pacientů, za první dva měsíce 206.

S postupem pandemie, během níž se v kraji v začátku roku projevila britská mutace viru, přibývá také zemřelých. V náchodské nemocnici zemřelo loni 217 lidí, za leden a únor je to však již 263 pacientů. „V minulém roce umírali nejčastěji osmdesátníci, nyní to jsou sedmdesátníci. Tento posun lze přičíst očkování seniorů 80+,“ uvedl ředitel nemocnice Jan Mach v pravidelném sloupku, kde hodnotí události uplynulého měsíce.

Nemocnice také provedla za únor nejvíce testů na covid-19, celkem 22 005, z toho bylo 5 678 pozitivních. K rekordu dopomohl i mobilní testovací tým putující městy. „Do konce února tým provedl 2 621 testů, z toho 162 s pozitivním výsledkem. Pohledem statistky testování ušetřilo 11 hospitalizací a 2 až 3 úmrtí,“ popsal ředitel nemocnice.

V Rychnově nad Kněžnou a poté i v Náchodě začal působit od druhé půli února covidový stacionář. Pacienti tam dostávají rekonvalescentní plazmu nebo lék Bamlanivimab obsahující monoklonální protilátky. Podle vedení nemocnice je důležité včasné zjištění nemoci.

Autor:
zpět na článek