Hradec rozdělí mezi podnikatele 10 milionů, sumu možná ještě navýší

  10:24
Radnice v Hradci Králové rozdělí mezi místní podnikatele postižené omezeními kvůli epidemii koronaviru 10 milionů korun. Zastupitelé však připustili, že by to mohla být i vyšší částka. O možné úpravě chtějí jednat, až město obdrží všechny žádosti o podporu. Podnikatelé už o dar mohou žádat.

Po koronavirové pauze se zase otevřely zahrádky hradeckých restaurací (11. 5. 2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Program na podporu podnikatelů Antivirus, s nímž přišlo samo město, schválili hradečtí zastupitelé v pondělí.

O peněžitý dar mohou žádat firmy, ale i další právnické osoby se sídlem nebo provozovnou v Hradci Králové, které nemají více než deset zaměstnanců. Příjem žádostí skončí 12. června.

O rozdělení peněz bude jednat zvláštní komise složená ze zástupců politických stran v zastupitelstvu. Kompletní podmínky a formulář žádosti budou na webu města.

„Předpokládáme, že do konce června budou hotové veškeré náležitosti. Během července a srpna, když vše půjde dobře, by se částky mohly začít vyplácet,“ uvedla náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová (ANO).

Žadatelé budou moci získat nejvýše 25 tisíc korun. Opoziční zastupitel Jiří Vojáček (KDU-ČSL) neuspěl s návrhem, aby částka stoupla na 50 tisíc, ani s požadavkem, aby se pomoc vztahovala i na podnikatele, které krize pouze omezila, avšak kteří nemuseli práci přerušit.

„Je mnoho těch, kteří nadále pracují, prodávají z okénka nebo proměnili svoji činnost na nějakou jinou. Byla by škoda, kdyby na tuto pomoc nedosáhl ten, kdo se aktivně snaží situaci řešit,“ řekl.

Podle úředníků však není pravděpodobné, že město bude vyplácet celou částku 25 tisíc korun, protože vyčleněná suma by stačila jen pro 400 žadatelů. Zastupitelstvo proto schválilo, že po jejím vyčerpání zváží navýšení programu.

„Těch deset milionů je částka, která by měla pomoci, ale která nemůže zachránit. To je potřeba si uvědomit,“ upozornil primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Finanční pomoc bude možné využít například na mzdy, odvody, energie či na platby za nájem.

Autor: