S novým přístrojem CT přišla do náchodské nemocnice umělá inteligence

  17:24
Technologický vývoj ve zdravotnictví umožňuje lékařům přesněji a komfortněji diagnostikovat potíže pacientů a tím je efektivněji léčit. Nejnovějším přírůstkem v Oblastní nemocnici Náchod je špičkový diagnostický přístroj CT s prvky umělé inteligence Somatom X.cite, který má oproti starším verzím mnohá vylepšení.

Diagnostický přístroj CT s prvky umělé inteligence Somatom X.cite v Oblastní nemocnici Náchod. | foto: Nemocnice Náchod

„Pro laboranty je uživatelsky přívětivější, zjednodušuje nám práci a umožní vyšetřit více pacientů. Velkým pozitivem je, že u většiny vyšetření působí na pacienta nižší dávka ionizačního záření. Ovládání pouze z vyšetřovny usnadní práci s covidovými i jinak infekčními pacienty,“ říká primář radiodiagnostického oddělení náchodské nemocnice Marek Strnad.

„Dalším benefitem je větší otvor gantry přístroje, díky kterému můžeme vyšetřit i dříve nevyšetřitelné obézní pacienty například před bariatrickými operacemi, a umožňuje i přesnější zaměření při provádění některých intervenčních výkonů, jako jsou biopsie, drenážní výkony či kořenové obstřiky,“ vysvětluje primář.

Software dostupná data o pacientovi, například o pohlaví, výšce a věku, kombinuje s dalšími informacemi získanými při dotazování zdravotníků.

Skenování přes tablet

Přístroj nastaví parametry na míru každému pacientovi, aby zajistil co nejkvalitnější a nejpodrobnější snímky sledované části těla.

Pacienti ocení také lepší možnosti v komunikaci s personálem. Radiologičtí asistenti totiž mohou skenování provést přes tablety a u pacientů zůstat až do okamžiku těsně před jeho začátkem. Nemocnice je jedním ze dvou zdravotnických zařízení v republice, která tento přístroj mají.

„Nové CT jsme pořídili za bezmála 15 milionů korun díky dotačnímu projektu React EU, který má nemocnice lépe připravit na situace podobné těm, které jsme zažili v covidové epidemii. Program také umožňuje náchodské, rychnovské a broumovské nemocnici nakoupit nové vybavení za přibližně 300 milionů,“ sdělil ředitel Oblastní nemocnice Náchod Jan Mach.

Autor: