Shořela rozlehlá pila v Rokytnici v Orlických horách, škoda je 15 milionů

  15:44
V noci na úterý shořela velká pila i s obytnou přístavbou v Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku. Zasahovalo tam čtrnáct jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, z nichž pět přijelo na výpomoc z Pardubického kraje.

Areál pily místního majitele se nachází v Prostřední Rokytnici. Hasiči dostali hlášení o požáru ve 21:38 hod., při jejich příjezdu se už značně rozvinul.

„Zásah provázel obrovský žár. Kvůli množství hořlavých materiálů se oheň bleskově šířil, hasiči zasahovali v dýchací technice,“ uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.

Škoda na majetku se odhaduje na 15 milionů korun. Podle místních na zavedené pile pracovali tři či čtyři lidé, pila produkovala řezivo, palety či peletky.

V úterý přes den hasiči ještě likvidovali doutnající místa požářiště, zjišťovat příčinu požáru tam přijeli vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru a Institutu ochrany obyvatelstva.

Zásah byl velmi náročný, hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu. Uvnitř bylo uskladněné dřevo, seno, tlakové lahve, svářecí soustava a další hořlavé materiály. Pohyb uvnitř pily byl příliš nebezpečný, proto hasiči přednostně zasahovali zvenčí.

Pro dostatečnou zásobu a rychlou obměnu lahví se vzduchem do přístrojů přijela na místo posádka z centrální stanice Hradec Králové s protiplynovým kontejnerem. Čerpací stanoviště si hasiči zřídili na blízkých rybnících. Jeden z dobrovolných hasičů se lehce zranil, byl ošetřen na místě.

„Před půlnocí byl požár lokalizován a jednotky pak dohašovaly celý objekt až do brzkých ranních hodin. Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu v 04:35,“ sdělila mluvčí.

V průběhu noci už některé jednotky mohly odjet, na místě hlídali dobrovolní hasiči. Během zásahu držela pohotovost jednotka z Hradce Králové na stanici v Rychnově nad Kněžnou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: