Otec s dcerou podvedli 53 lidí. Půjčovali si peníze, které žena prosázela

  11:00
Náchodská policie se zaměřila na otce s dcerou, kteří si pod různými záminkami půjčovali peníze od lidí. Od 53 poškozených vylákali téměř 1,7 milionů korun. Žena většinu z nich prosázela či prohrála ve virtuálních počítačových hrách. Protože v minulosti za obdobnou činnost byla ve vězení, skončila nyní ve vazbě. Její otec je stíhán na svobodě.

„Vyšetřovatel z oddělení obecné kriminality územního odboru Náchod na začátku tohoto týdne obvinil z trestného činu podvod 77letého muže a jeho 52letou dceru. Klade jim za vinu, že během necelého roku pod různými záminkami vylákali z 53 občanů téměř 1,7 milionů korun a o dalších nejméně 380 tisíc korun se pokusili,“ uvedla krajská mluvčí policie  Iva Kormošová. 

Společně si vymýšleli různé záminky a muž pak aktivně lákal z lidí peníze. Podle vyšetřovatel nejčastěji používali legendu o kauci, kterou má dcera zaplatit za způsobenou autonehodu. 

Žena peníze využívala pro svou potřebu, údajně je prosázela nebo prohrála ve virtuálních počítačových hrách. 

Muž měl dosud dobrou pověst a využíval důvěřivosti lidí. Všem sliboval vrácení či protislužbu, například výrobu kuchyňské linky. Podle policie oba však neměli v úmyslu peníze poškozeným vrátit, protože jim to ani neumožňovala jejich majetková situace. Pod hrozbou udání však několika lidem nepatrnou část hotovosti vrátili. 

Žena byla v roce 2015 za obdobnou trestnou činnost odsouzena na pět a půl roku do vězení. „V roce 2014 během 4 měsíců vylákala od svých 16 známých s příslibem výhodné směny za euro či smyšleného zhodnocení finančních prostředků přes 9,5 milionu korun. Brány vězení opustila na konci června roku 2018 s 6letou zkušební dobou a dohledem,“ popsala policejní mluvčí.

Policisté proto podali podnět na uvalení vazby, který soudce akceptoval. Žena je tedy od středy stíhána vazebně. Její otec je na svobodě. Oběma hrozí v případě odsouzení dva až osm let vězení.

„Lze předpokládat, že v průběhu vyšetřování budou prokázány oběma obviněným osobám další skutky. Vyzýváme proto občany z Nového Města nad Metují a jeho okolí, kteří půjčili těmto lidem peníze, aby se ozvali na linku 158, nebo se dostavili na jakoukoliv policejní služebnu,“ dodala Kormošová.

Autor: