iDNES.cz

Lanovka na Sněžku jezdila šest let po cizích pozemcích, smlouvu má až teď

  9:50
Zastupitelé Pece pod Sněžkou schválili smlouvy se Správou KRNAP na pozemky pod lanovkou na Sněžku. Ta přitom jezdí už od prosince 2013. Kvůli chybějícímu právnímu vztahu k pozemkům policie od podzimu trestně stíhá pět lidí už dříve obviněných v krkonošské dotační kauze.

Lanová dráha na Sněžku je v provozu od prosince 2013, druhý úsek od února 2014. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Radnice na přípravě dokumentů pracovala několik let, jejich schválení se protáhlo kvůli vypracování posudků a geometrických plánů. Ještě před zahájením stavby lanové dráhy město uzavřelo s ochranáři smlouvu o smlouvě budoucí.

Policie na podzim rozšířila trestní stíhání u pěti z devíti už předtím obviněných lidí, které vyšetřuje kvůli údajnému dotačnímu podvodu v Peci pod Sněžkou.

Při stavbě nové lanové dráhy na Sněžku dokončené v roce 2013 podle policie nezajistili žádný smluvní vztah, jenž upravuje podmínky pronájmu pozemků pod rekonstruovanou lanovkou. Zastupitelé ve čtvrtek schválili smlouvu o zřízení služebnosti a dohodu o zaplacení úhrady za užívání nemovitých věcí.

„Obě smlouvy se týkají stejných pozemků, sedm jich je v katastrálním území Pec pod Sněžkou, pět v Horní Malé Úpě a jeden ve Velké Úpě. Všechny pozemky jsou dotčené průjezdním profilem lanové dráhy na Sněžku,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Peci Michal Berger. Smlouva o zřízení věcného břemene podle něj vychází ze smlouvy o smlouvě budoucí, kterou radnice uzavřela se Správou KRNAP ještě před zahájením stavby lanové dráhy.

Schválení finální smlouvy se protáhlo kvůli zpracování znaleckých posudků a geometrických plánů.

„Zadávali jsme geometrické plány a znalecký posudek, další zadávala Správa KRNAP. Z předchozí smlouvy nevyplýval žádný termín. Hledali jsme řešení. Dohoda o zaplacení úhrady za užívání pozemků řeší období od kolaudace lanovky v roce 2014 do konce letošního roku, smlouva o zřízení služebnosti budoucí vztah,“ řekl starosta Pece Alan Tomášek (SNK Sněžka).

Podle starosty na základě dohody za zřízení věcného břemene Pec zaplatí ochranářům zhruba dva miliony korun. 

„Výše plnění vychází ze znaleckého posudku, který si nechala zpracovat Správa KRNAP,“ dodal tajemník Berger. Smlouvy nyní půjdou na správu parku. „Jakmile dorazí, podepíšeme je. Nemáme důvod to nijak zdržovat,“ řekl mluvčí správy Radek Drahný.

Kabinovou lanovku na Sněžku postavila trutnovská firma BAK ve spolupráci s italským dodavatelem technologie Leitner mezi lety 2011 a 2013. Většinu nákladů z více než třistamilionového rozpočtu uhradila evropská dotace.

Letos v lednu policie obvinila devět lidí, mezi nimi také zaměstnance Městského úřadu v Peci pod Sněžkou a Správy KRNAP, kvůli údajnému dotačnímu podvodu.

Ten s největší pravděpodobností souvisí se stavbou herní krajiny Pecka otevřené u horní stanice lanovky Portášky ve Velké Úpě loni v létě. Mezi obviněnými je také starosta Alan Tomášek a někdejší ředitel správy parku Jan Hřebačka.

Podle mluvčí krajské policie Magdalény Vlčkové kriminalisté v těchto dnech ukončili vyšetřování. 

„V následujících dnech začne seznamování se s výsledky vyšetřování a teprve poté bude spis s návrhem na podání obžaloby na osm fyzických a jednu právnickou osobu postoupen Krajskému státnímu zastupitelství v Hradci Králové,“ sdělila mluvčí.

V září policisté z odboru hospodářské kriminality u pěti obviněných rozšířili stíhání o další trestné činy, dva viní z možného zneužití pravomoci úřední osoby, tři lidi kromě toho ještě z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Na základě znaleckého posudku kriminalisté vyčíslili škodu při předpokládané životnosti lanovky 30 let na 9,6 milionu korun. Obviněným hrozí až 12 let vězení. Podle Magdalény Vlčkové vyšetřování této části krkonošské kauzy stále pokračuje.

V prosinci 2013 otevřel novou lanovku tehdejší prezident Václav Klaus

20. prosince 2013

zpět na článek