iDNES.cz

Pád vrtulníku zavinil pilot ve výcviku, řekla policie. Zemřel i instruktor

  12:08
Kriminalisté odložili vyšetřování tragického pádu vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku. Při cvičném letu v březnu 2019 zahynula dvoučlenná posádka složená z instruktora a žáka ve výcviku, není tedy koho stíhat. Příčinou pádu byla řada chyb.

Havárie vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku (22. 3. 2019) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Malý civilní vrtulník Enstrom 480 B se zřítil loni při cvičném letu 22. března u Slavoňova. Stroj spadl do pole asi sto metrů od domů v místní části Blažkov a po nárazu do terénu ho zničila exploze a požár.

Těsně před vypuknutím požáru zemřel 27letý zahraniční pilot, který byl ve výcviku, a také instruktor, 44letý letecký záchranář Michal Beneš, dlouholetý člen Horské služby v Jizerských horách, jenž létal pro společnost DSA.

Policejní komisař nehodu odložil, aniž by vůbec zahájil trestní stíhání. Opírá se o závěry expertiz Kriminalistického ústavu, Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) a provedená šetření, včetně svědeckých výpovědí i rozborů kamerových záznamů.

„Důkladné vyhodnocení těchto závěrů prokázalo, že při cvičném letu se žák ve výcviku dopustil v rychlém sledu několika významných chyb, které zapříčinily pád vrtulníku, v jehož troskách pak zemřel žák i jeho instruktor,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

„Policejní orgán z tohoto důvodu nemohl zahájit trestní stíhání proti zemřelému 27letému muži pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti a celou věc odložil,“ řekla mluvčí.

Trojice odborníků ÚZPLN, kteří nehodu posoudili v závěrečné zprávě, však připisuje část pochybení na vrub samotného instruktora. Neměl totiž příliš zkušeností s létáním na konkrétním typu vrtulníku a zřejmě příliš nezasahoval pilotovi ve výcviku do řízení.

Když pilot dosáhl příliš vysoké rychlosti, instruktor se sice ujal řízení, ale stroj, který se dostal do nezvyklé polohy na zádech, už nedokázal stabilizovat.

Pětimístný civilní vrtulník patřil soukromé společnosti DSA, která na hradeckém letišti zajišťovala výcvik zahraničních pilotů.

Autor:
zpět na článek