Nedaleko poutního kostela v Neratově shořela stodola, unikla tam nafta

  18:34
Na dohled od známého poutního kostela v Neratově v Orlických horách vyhořela zděná stodola. Patří do areálu, v němž Sdružení Neratov buduje například chráněné bydlení pro lidi s hendikepem, pivovar či infocentrum.

Sdružení Neratov přišlo při požáru o stodolu s dílnou (24. 1. 2022). | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Za hřebenem Orlických hor v pohraničním Neratově, který patří k Bartošovicím, vypukl požár v pondělí ráno. Hasiči o něm dostali hlášení těsně před 9. hodinou. Operační důstojník tam poslal čtyři jednotky.

„Už při příjezdu jednotek na místo události byl objekt v plamenech, na likvidaci bylo nasazeno několik vodních proudů. Požár se podařilo jednotkám lokalizovat kolem 10. hodiny, dohašování ohnisek trvalo až do odpoledne,“ sdělila mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

„Požár zasáhl stodolu s dílnou a garáží o rozměrech asi 10 krát 15 metrů. Uvnitř se nacházelo větší množství nafty, několik set litrů vyteklo do okolí, hasiči ji zasypávali sorbentem,“ řekla mluvčí.

Informaci o úniku nafty dostali zástupci orgánů ochrany životního prostředí, kteří přijeli, aby posoudili možné ohrožení okolního prostředí. Při události nebyl nikdo zraněn.

Shořelá zemědělská budova stojí při silnici do Bartošovic. Patřila k zázemí Sdružení Neratov, které se snaží oživit odlehlé místo pracovními příležitostmi a charitativními projekty.

„Hořelo u nás, poškozená je stodola. Stroje, které máme na zemní práce, stály venku, těm se nic nestalo,“ uvedla spolupracovnice zdejšího faráře Josefa Suchára, která zvedla telefon místo něj.

Příčina vzniku požáru je dosud předmětem vyšetřování. Podle prvotního odhadu činí škoda asi 2 miliony korun a její výše se bude upřesňovat. U požáru zasahovali profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolné jednotky z Bartošovic, Rokytnice a Orlického Záhoří.

Jednotky se vrátily na základny po 14. hodině, pouze hasiči z Bartošovic zůstali na místě, aby dohašovali poslední ohniska a dohlíželi na požářiště.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: