V Hradci opraví barokní zdi podél Labe, náplavky budou zavřené

  9:10
Barokní opěrné zdi lemující Labe v Hradci Králové čeká oprava. Práce na obou březích řeky v předpolí Tyršova mostu nedaleko budovy Muzea východních Čech potrvají víc než rok. Nepůjde přitom o obyčejnou rekonstrukci. Kvůli památkové ochraně zdí budou muset dělníci pracovat mimořádně pečlivě.

Ze žulových stěn řemeslníci vyškrabou drolící se spáry až do hloubky 30 centimetrů a vyplní je novou odolnější směsí. Letos v létě budou pracovat na levém břehu, příští rok na pravé straně řeky. Povodí Labe náklady odhaduje na tři miliony korun. Přesná cena vzejde z výběrového řízení.

„Jako správci vodního toku pečujeme mimo jiné o vzhled a bezpečnost Labe přímo v centru Hradce Králové. V minulých letech jsme pravidelně prověřovali stavebnětechnický stav zdí u náplavek na Eliščině nábřeží a ve Smetanově ulici. Poslední průzkum poukázal na nevyhovující stav a doporučil komplexní opravy,“ sdělila mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Nábřežní zdi dlouhé 120 a 107 metrů přímo navazují na spodní stavbu Tyršova mostu. Podle historiků jde o cenný doklad vývoje Hradce Králové. Zatímco zdi patří vodohospodářům, litinové zábradlí na jejich koruně je města.

„Zeď je součást nemovité kulturní památky městské opevnění barokní. V některých místech jsou ty kameny různě rozjeté a spárování je vypadané. Sami jsme tam chtěli dělat průzkum, protože kameny jsou různě číslované a nevíme, jestli to je z výstavby pevnosti nebo z pozdější doby,“ uvítal plánované opravy vedoucí oddělení památkové péče na hradeckém magistrátu Jan Falta.

„Příprava stavby byla komplikovaná kvůli četným podzemním sítím, některé kabely jsou vedené i za rubem stávajících zdí,“ upozornila Bendová.

Kvůli památkové ochraně opěrných zdí musejí dělníci při opravě zachovat původní materiály, tedy žulové bloky. Stejný musí zůstat i vzhled zdění a spárování, což požadovali památkáři. Přesto vodohospodáři sáhnou i po moderních technologiích. Na hloubkové spárování použijí vysokopevnostní maltu, která má výrazně prodloužit životnost stavby.

Náplavky se uzavřou, stejně jako chodníky nad korunou zdi

„Teprve finální pohledovou vrstvu spár vytvoří ručně, a to paropropustnou, nízkosmrštivou mrazuvzdornou maltou s přísadami pucolánů a trassu, což jsou speciální pojiva sopečného původu, omezující vápenné výkvěty,“ popsala mluvčí.

Technický průzkum zdí odhalil, že na některých místech chybí spárovací hmota až do hloubky 30 centimetrů. Výška zdí přitom dosahuje až 3,5 metru. Celkem tak dělníci na obou březích zrekonstruují plochu 467 metrů čtverečních.

Nejprve zdi očistí tlakovou vodou, odstraní graffiti, vysekají stávající spáry a dozdí kaverny po již vypadlých kamenech. Poté plochu přespárují. V patě zdí vytvoří také drenážní vrstvu pro lepší odvodnění při deštích. Na závěr pokryjí stěny antigraffiti polymerní penetrací, která má výrazně usnadnit průběžné čištění stavby. V plánu je i oprava poškozené branky pod Tyršovým mostem.

„Veškeré práce se budou dít po předchozím dočasném statickém zajištění zdí a kamenné římsy. Půjde o příložné dřevěné pažení s rozepřením do plochy náplavky. Odsekané spáry budou okamžitě zaklínovány proti vypadnutí jednotlivých kamenů. Z bezpečnostních důvodů budou během stavby pro veřejnost uzavřeny chodníky bezprostředně nad korunou zdi a také plochy náplavky,“ upozornila Hana Bendová.

Aby se zeď nesesunula, budou muset dělníci pracovat po etapách. Mezi jednotlivými opravovanými úseky budou muset vynechat desetimetrovou mezeru. V kuse budou moci pracovat jen na šířce dvou metrů.

Než se posunou vedle, budou muset počkat, až spárování vytvrdne. I proto se počítá s dlouhou dobou oprav. Levobřežní zeď má být hotová do konce listopadu, zeď na pravém břehu do 30. listopadu příštího roku.

„Stavbu jsme rozdělili ve snaze zachovat pro veřejnost alespoň z části přístup na hojně využívané náplavky,“ uvedla mluvčí. Povodí Labe nyní vybírá dodavatele stavby. Firmy mohou podávat nabídky do 10. února, se zahájením prací se počítá v červnu.