Část lékařů v hradeckém kraji už má vakcínu proti chřipce, další čekají

  16:34
Lékaři v Královéhradeckém kraji už dostávají vakcíny proti chřipce, které si objednali na počátku roku. Zájem lidí o očkování stoupá. V ordinacích však doufají, že jim zásoby vystačí.

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Letošní podzim bude jiný než ty předešlé, a to nejen kvůli napětí z dalšího vývoje koronavirové nákazy. Dříve lékaři apelovali na pacienty, aby se nechali očkovat proti chřipce, ale zásoby vakcín zůstávaly ve skladech. Letos je situace opačná.

„Nikdy se mi nestalo, že by mi kvůli tomu volali už v červenci a ptali se, jak to s vakcínami bude,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů ČR v Královéhradeckém kraji, praktik z Libčan na Hradecku Petr Šubrt.

Jeho kolegové v kraji už objednané očkovací látky dostali, ale čekají, zda jim vystačí.

„Dostali jsme asi 150 objednaných vakcín. Dostatek jich však nemáme, protože zájem je větší než v předchozích letech. S pacienty, které jsme očkovali již v minulosti, což jsou rizikové skupiny, počítáme a k tomu máme určitou rezervu pro další. Předpokládám, že s tím vystačíme,“ říká lékařka z Úpice, předsedkyně praktických lékařů v okrese Trutnov Zuzana Holcová.

Podle ní by se letos měli nechat očkovat všichni lidé, kteří patří mezi rizikové, tedy osoby nad 65 let a pacienti s chronickým onemocněním, ale i další:

„Očkování je samozřejmě vhodné též pro nerizikové skupiny. Je potřeba, aby i mladí lidé si vytvořili dostatek protilátek, neonemocněli a nákazu nešířili mezi seniory.“

Někteří lékaři zatím vakcíny nedostali. „Letos na jaře jsem si objednal 200 vakcín, ale dosud nemám žádnou. Přestože jsem je objednával v termínu jako každý rok, bylo mi řečeno, že objednávky nepřijímají,“ stěžuje si Petr Šubrt.

„Mám u distributora pouze záznam, a ty se prý budou vyřizovat teprve, až se uspokojí standardní objednávky, tedy ty, které obdržel někdy v únoru či březnu. To není standardní postup, je to vyvolané hysterií kolem covidu. Já jsem objednávky na podzimní protichřipkové očkování nikdy nedělal tak brzy,“ říká praktik Šubrt.

Není důvod k panice, ještě je čas, říká lékař

Situace ho sice trochu zneklidňuje, ale soudí, že na dodávku vakcín je ještě dost času.

„Z praktického hlediska záznam není objednávka a ty se uspokojí nejprve, já bych tedy nemusel dostat nic. Nikdy taková situace nenastala, letos je to poprvé. Řekl bych, že dříve byla spíše opačná, distributoři měli obavy, aby vakcíny vůbec prodali. Pokud vím, v některých regionech už vakcíny rozvážejí. Ještě zbývá dost času, takže zatím není důvod k panice. Přitom lidé mají o očkování daleko větší zájem než v minulosti,“ tvrdí Petr Šubrt.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který dnes rezignoval, ještě na konci srpna ujišťoval, že Česká republika bude mít k dispozici 870 tisíc vakcín proti chřipce. Zdali tento počet uspokojí všechny zájemce, je otázka.

„Je to složité, protože vakcíny nevyrábíme a jsme závislí na zahraničních výrobcích. Velmi intenzivně jsem s nimi jednal. Problém je, že vakcíny na chřipku se objednávají na začátku roku, tedy v době, kdy tu ještě covid nebyl. Bohužel trochu doplácíme na to, že jsme v minulosti neměli o očkování proti chřipce velký zájem,“ připustil Vojtěch.

Pořadníky jsou nevděčné, míní praktici

Někteří lékaři vedou pořadníky, další doufají, že jim objednané množství vystačí.

„Letos mám 120 vakcín, kterými bych měl pokrýt osm až devět procent pacientů v obvodu. Pořadník jsme zatím netvořili, myslím, že jich budeme mít dost pro všechny zájemce,“ doufá Jan Bělobrádek, praktik z Červeného Kostelce, předseda Sdružení praktických lékařů ČR na Náchodsku.

„Pořadník neděláme, je to velmi nevděčné. Když dostanu 50 vakcín a 51. pacient na tom bude zdravotně hůře než 48., těžko zdůvodním, proč ji nedostal ten, jehož stav je závažnější,“ podotýká Petr Šubrt.

V minulé sezoně počet nemocných s chřipkou v kraji výrazněji stoupl v lednu a epidemie chřipky a akutních respiračních onemocnění ustupovala ke konci února. Nejvíce nemocných bylo tehdy na Hradecku. Zákaz návštěv platil ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové a nemocnicích v Trutnově, v Novém Bydžově a ve Vrchlabí.