Nová embrya ohroženého nosorožce. Pomohl samec, s nímž se už nepočítalo

  19:08
Vědci, včetně odborníků Safari Parku Dvůr Králové, hlásí další úspěch v boji o záchranu téměř vyhynulého nosorožce bílého severního. Při tvorbě tří nových embryí tohoto zvířete se jim povedlo u jednoho použít i sperma od dosud nezapojeného samce Angalifu. Ten uhynul v roce 2014 v americkém San Diegu a jeho genetický materiál byl dosud považován za nepoužitelný.

Najin, jedna z posledních dvou žijících samic nosorožce bílého severního, odpočívá po zákroku. Odběr vajíček proběhl v prosinci 2020 v keňské rezervaci Ol Pejeta bez komplikací. | foto: Rio the Photographer

„Před posledním odběrem však vědci prozkoumali různé várky jeho spermatu a po testu na vajíčkách prasat našli zachované dávky životaschopného spermatu,“ popsala Zuzana Boučková, mluvčí Safari Parku ve Dvoře Králové, který se na projektu záchrany nosorožců bílých severních velkou měrou podílí.

„Opět jsme mohli využít naše jedinečné poznatky získané při práci s domácími zvířaty. Povedlo se nám díky tomu určit použitelné vzorky od Angalifu, které i v budoucnu budeme moci využít k záchraně druhu,” uvádí doktor Cesare Galli z italské laboratoře Avantea, kde se embrya tvoří.

Znamená to tak, že se projekt obohatil o geny zcela nepříbuzného zvířete. Od roku 2019, kdy se projekt rozběhl, už vzniklo celkem 12 embryí. Všechna zatím čekají na transfer do náhradních samic.

Projekt BioRescue

  • Odběr vajíček a vytváření životaschopných embryí v laboratorních podmínkách, jakož i příprava embryotransferu jsou součástmi projektu BioRescue, který vede IZW Berlín, významně ho podporuje německé ministerstvo pro vědu a výzkum (BMBF) a Nadace ČEZ, a kromě Safari Parku Dvůr Králové, Avantey, Ol Pejety a Kenya Wildlife Service se na něm podílí řada dalších subjektů z Evropy, ale i Japonska či USA.
  • Cílem je další pokrok metod asistované reprodukce a techniky spojené s užitím kmenových buněk. Na etickou bezproblémovost celého projektu dohlíží odborníci z Univerzity v Padově. Projekt významně podporuje rovněž keňská vláda, zejména její minstr pro turismus a divokou přírodu Najib Balala.
  • BioRescue na začátku roku 2021 představilo novou webovou stránku www.biorescue.org. Ta slouží jako platforma vědeckých informací i dalších novinek na cestě na záchranu severních bílých nosorožců. Přestavuje také jednotlivé účastníky projektu a je jedinečným zdrojem obrazového materiálu projektu nebo nabízí rozmanité cesty, jak záchranu severních bílých nosorožců podpořit.

Nejnovější embrya „vznikla“ po už šestém odběru vajíček dne 9. července v keňské rezervaci Ol Pejeta. Vajíčka pochází od jedné ze dvou posledních žijících samic nosorožce severního bílého - od Fatu.

Vědci k tomu podotkli, že i vznik tří nových embryí ukazuje, že pravidelnost odběru je pro tuto samici neškodná a v konečném důsledku zvyšuje počet embryí, která se daří vytvořit.

Naopak se tým na místě rozhodl již neodebrat vajíčka druhé, starší samici Nájin.  Její role v pokračování projektu bude nyní podrobena diskusi, v níž se bude brát zřetel zejména na etické aspekty zákroků.

O výsledku bude tým informovat. Od Nájin se při předešlých zákrocích nepodařilo získat žádné embryo. Všech 12 se vyvinulo z vajíček Fatu.

„Poslední odběry ukazovaly na stále nižší počet vajíček, které Nájin produkuje, i na jejich snižující se kvalitu,” říká k tomu ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.

„Jde o starou dámu a nezdá se jako obhajitelné podrobovat ji další zátěži z odběrů. Její zdraví budeme samozřejmě i nadále obezřetně sledovat,” dodal Rabas.

V Ol Pejetě se navíc posunuly také přípravy na přenos embrya. Do společného výběhu se sterilizovaným samcem Owuanem byly přesunuty dvě samice, které se potenciálně stanou náhradními matkami pro severní bílé nosorožce.

Samec funguje jako ukazatel toho, zda jsou samice ve fázi, kdy jsou schopné zabřeznout.

Tým nyní trojici zvířat peclivě sleduje a zaznamenává vše důležité. V případě příznivého vývoje by k pokusu o transfer embrya mohlo dojít ještě před koncem tohoto roku.