Nebezpečně předjíždějící řidič unikl policii, záběry byly nekvalitní

  14:34
Policisté odložili případ řidiče osobního auta, který se u Vidochova na Jičínsku v zatáčce pustil do předjíždění tahače s kládami a ohrozil ženu v protijedoucím voze. Byť policie získala záběry z řidiččiny palubní kamery, nepodařilo se zjistit, kdo přestupek spáchal.

Řidička se v nebezpečné situaci ocitla 20. ledna kolem půl deváté ráno, když mířila od Horek u Staré Paky směrem na Vidochov. Přijížděla k levotočivé zatáčce, v opačném směru se blížil náklad se dřevem a zpoza něj se náhle vynořilo osobní auto. Jen těsně se stihlo zařadit před náklaďák.

Žena zveřejnila záběry z palubní kamery na sociálních sítích, redakce iDNES.cz poté upozornila na video jičínskou policii, která se případem začala zabývat a řidičku kontaktovala.

Tamní dopravní inspektorát případ odložil v polovině února. Policisté sice zjistili, kdo řídil nákladní soupravu, a přihlásil se i šofér jednoho osobního vozidla, které jelo za nákladem. Neměli však palubní kamery. Svědci, kteří se přihlásili, pouze potvrdili, že přestupek viděli.

„Provedli jsme dost intenzivní šetření a snažili se ustanovit řidiče i vozidlo. Vyžádali jsme si od řidičky originál kamerového záznamu, ale ani IT specialisté a počítačoví analytici nevyčetli registrační značku předjíždějícího auta. Bylo to dáno tím, že se nejspíš jednalo o levnější typ kamery. Kvalitu záznamu zřejmě ovlivnily i světelné podmínky a případně také znečištěné sklo,“ popsal  mluvčí jičínské policie Aleš Brendl. 

Podle policie řidič osobního auta porušil dvě ustanovení silničního zákona, paragrafu 17 o předjíždění. Řidič nesměl předjíždět, když neměl rozhled pro bezpečné předjetí. Navíc nesměl předjíždět, protože tím ohrozil či omezil protijedoucího řidiče nebo jiné účastníky. Přerušovaná čára v zatáčce tak nehrála roli.

Za přestupek, který se musí řešit ve správním řízení, řidiči hrozila pokuta 5 až 10 tisíc korun a také půlroční až roční zákaz řízení.

V zatáčce je přerušovaná čára. Mohlo by se to změnit

Žena měla velké štěstí. „Zahlédla jsem něco černého na konci náklaďáku, takže jsem raději ubrala plyn, jinak jsme se potkali vedle toho dřeva. Bylo to ale hodně o štěstí. Když jsem šlápla na brzdy, naštěstí do nás nevlítla ta dodávka za námi,“ popisovala Iveta Novotná na facebookovém profilu. 

Zatáčka v nebezpečném úseku I/16 u Vidochova

Zatáčka v nebezpečném úseku I/16 u Vidochova

Ve zvlněném úseku silnice I/16 se stávají vážné nehody. Na horizontu, odkud mířil riskující řidič, vede plná čára. Přímo v konkrétní zatáčce je však už jen přerušovaná. Z jedné strany tam jsou svodidla.

Přerušovaná čára v zatáčce zarazila v lednu i dopravní policisty. Nyní už se pokoušejí o změnu. Dopravní inženýr jičínské policie kvůli zvýšení bezpečnosti podal návrh na změnu dopravního značení na královéhradeckou pobočku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

„Navrhli jsme, aby se v zatáčce změnila přerušovaná čára na souvislou. Počkáme, jak k tomu ŘSD přistoupí. Podle našeho názoru je to v tomto místě potřeba. Nebyl to ojedinělý incident,“ řekl mluvčí Brendl.

Autor: