iDNES.cz

Výjezd na hlavní tah u Jičína je nebezpečný, město chce úpravu křižovatky

  11:20
Místní jí přezdívají křižovatka smrti. Za deset let má na svědomí patnáct nehod, z toho většinu tragických. Nyní by se křižovatka na silnici I/16 u obce Moravčice na Jičínsku mohla dočkat zásadní proměny. Jičín za čtyři miliony korun získal okolní pozemky a chce prosadit, aby tam silničáři vystavěli odbočovací pruhy či podjezd.

Křižovatka u Kobitu je velmi nepřehledná a má na svědomí řadu smrtelných nehod. Jedna z nich se odehrála před třemi lety na druhý svátek vánoční. Tehdy střet dvou aut nepřežil sedmačtyřicetiletý řidič Škody Octavie, kterému nedokázali pomoct ani letečtí záchranáři.

Pro představu: výjezd z centra města a obce Moravčice protíná silnice první třídy. Ač na křižovatku upozorňují dopravní značky včetně těch omezujících rychlost, mnoho řidičů si s rychlostí hlavu neláme a pro některé z nich se výjezd z vedlejší silnice stává ruskou ruletou a bojem o holý život. Oba výjezdy jsou navíc v mírném svahu a kvůli hustému provozu na hlavní silnici někdy může opuštění kritické křižovatky zabrat i několik minut.

Už léta je zřejmé, že chybí zvlášť napojovací či odbočovací pruh ve směru na Mladou Boleslav. Řešení se rozhodlo chopit až vedení Jičína. Město před několika týdny ve veřejné dražbě získalo okolní pozemky, které v ideálním případě poslouží právě k zásadní úpravě křižovatky.

„Schválená výše ze strany města byla na hodnotě 4,088 milionu korun bez možnosti příhozů,“ řekl místostarosta Jičína Jan Jiřička (Volba pro město). Město nakonec nemělo jediného soupeře, a tak pozemky získalo za nejnižší stanovenou cenu.

Teď bude záležet jen na radnici, jak s pozemky a křižovatkou naloží. 

„Komunikace je ve správě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Město se snaží připravit možné varianty, jak křižovatku udělat bezpečnější. Hovoříme o možnosti řešení pravých odbočovacích pruhů nebo možnosti podjezdu. Díky zakoupeným pozemkům je prostor pro vybudování čtyřpruhu, ale o tomto záměru není ze strany ŘSD rozhodnuto,“ uvedl mluvčí města Jan Jireš.

Stavba v nedohlednu?

ŘSD však od města ještě žádný návrh neobdrželo. „V tuto chvíli, co se týče této křižovatky, žádné projekty neevidujeme,“ sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Ani samotné město nemá konkrétní představy, jak by mohl projekt vypadat nebo kdy by mohlo dojít k realizaci.

„Prozatím není o rekonstrukci rozhodnuto. Lze očekávat, že investiční akce, bude-li k ní přistoupeno, půjde z hlediska nákladů hlavně za ŘSD. To, že město Jičín bude vlastníkem pozemků, by mohlo znamenat výrazné usnadnění budoucích majetkových vztahů,“ popsal mluvčí radnice Jireš.

V tuto chvíli Jičín v místě pouze mapuje provoz. „Situace je řešena například s policií, dopravním inspektorátem, Krajským úřadem Královéhradeckého kraje a samozřejmě i s Ředitelstvím silnic a dálnic. Postoj města je takový, že křižovatka u Moravčic je nepochybně jedním z rizikových míst, kde účastníky provozu vybízíme k obezřetnosti, a že její stavební úpravy v budoucnu jsou nezbytné,“ podotkl.

Jičín: Změna je nezbytná

Město zkoušelo okolní pozemky získat od soukromého vlastníka už před dvěma lety. Mělo i předkupní právo a znalecké posudky, z transakce však nakonec sešlo.

„O koupi pozemků jsme usilovali již v roce 2017. Jednatel firmy Keramika Knap učinil nabídku. Město se tehdy rozhodlo využít předkupního práva a pozemky koupit, avšak ukázalo se, že firma je v insolvenčním řízení a nemůže nakládat se svým majetkem. Důsledkem toho je naneštěstí i zánik předkupního práva, proto se město před nedávnem muselo účastnit výše zmíněné uspěšné dražby jako uchazeč o koupi,“ řekl mluvčí města.

zpět na článek