Pasecké muzeum získalo cenné violy, housle i pošetku slavného houslaře

  7:50
Vzácný dar získal Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Expozice krkonošské houslařské školy se rozrostla o několik cenných nástrojů ze sbírky místního rodáka a významného houslaře Josefa Vedrala.

Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou dostal cenné violy a housle ze sbírky místního rodáka a významného houslaře Josefa Vedrala. | foto: Kamila Antošová, Správa KRNAP

Dvě violy, dvoje housle a francouzskou pošetku věnoval muzeu Správy Krkonošského národního parku potomek slavného houslařského rodu Josef Schebal s manželkou, kteří se o Vedralovu pozůstalost starají. Už v roce 2016 darovali pasecké instituci vybavení Vedralovy amsterdamské dílny.

Houslařská škola Josefa Vedrala

Josef Vedral se narodil v Pasekách nad Jizerou roku 1883, vyučil se u švagra - paseckého Benjamína Patočky. V Haagu pak předával um krkonošských houslařů. Na počátku 20. let minulého století patřil k nejznámějším znalcům starých mistrů houslařů.

Tentokrát přivezli violu, která bývala vystavena ve výloze houslařství Josefa Vedrala. Dalším darovaným nástrojem je viola d’amore z dílny Ignatia Markerta v Praze z roku 1938.

„S oblibou se používala především v barokní hudbě. Její zvláštností byla hlavice, kterou obvykle tvořila hlavička krásné ženy nebo andělíčka lásky, takzvaná amorka,“ sdělil mluvčí správy parku Radek Drahný.

V tomto případě má amorek oči cudně překryté zlatou páskou, údajně proto, aby nevadilo, že violista na nástroj hrál i v kostele.

Sbírka památníku se rozrostla o unikátní housle vyrobené pro indonéského zákazníka. Horní desku tvoří namísto dřeva hadí kůže, která lépe odolává tropickému vlhku. Další věnované housle z poloviny 19. století jsou zajímavé intarzovaným dnem s romantickým koloniálním motivem.

Ze stejného období pochází francouzská pošetka, což jsou velmi úzké housle s dlouhým krkem a slabším zvukem.

Památník zapadlých vlastenců se v bývalé faře otevřel v roce 1958. Expozice krkonošské houslařské školy je jeho součástí od roku 1979.

Vedralův vnuk Josef Schebal je houslový koncertní mistr, původem Čech, který od roku 1968 žije v Nizozemsku. Muzeu již v roce 2016 věnoval kompletní vybavení holandské dílny a celou řadu mistrovských nástrojů.