Vypiplané mládě čápa uhynulo, jako jeho matka vletělo do elektrických drátů

  13:22
Jedno ze tří čápat, která se podařilo zachránit díky přikrmování přímo na hnízdě v Mladých Bukách na Trutnovsku, zabil elektrický proud na sloupu vysokého napětí. Malý Bonifác tak přišel o život stejným způsobem jako jeho matka.

Právě po smrti čapí samice ochránci přírody zahájili nejistý experiment, protože čtyři v květnu vylíhnutá mláďata zůstala v hnízdě sama s otcem Bukáčkem. Nejslabší mládě samec vyhodil z hnízda, čápata zůstala tři.

V prvních dnech života ale čápata vyžadují neustálou přítomnost rodiče a zároveň permanentní přísun potravy, na což potřebují oba rodiče. Jen jeden to sám zvládnout nemůže, pud ho nutí zůstat na hnízdě a čekat, až ho vystřídá druhý rodič.

Několikrát za den proto nosili potravu pro tři mláďata na hnízdo dobrovolníci. Třikrát denně lezl zahradník Šándor Havrán z Mladých Buků po hasičském žebříku na dvanáctimetrový sloup a hladovým ptáčatům servíroval rybky a malé myši. S krmením mu pomáhal kamarád Jiří Zeman. Bez jejich zásahu by čápata celkem jistě zahynula.

Po dvou měsících od vylíhnutí mladí čápi 19. července poprvé vyletěli z hnízda.

„Pomalu se začínají osamostatňovat. Můžeme říci, že alespoň prozatím všechno dobře dopadlo,“ konstatoval tehdy předseda Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř David Číp a zároveň upozornil na četná rizika, která na mladé ptáky čekají, včetně nebezpečí zásahu elektrickým proudem.

Záchranu čapích mláďat sledovaly prostřednictvím webkamery tisíce lidí a ve sbírce se vybralo přes 600 tisíc korun.

Čáp Bonifác uhynul necelých 300 metrů od hnízda. Jeho dva sourozenci by se měli zhruba v polovině srpna vydat na dlouhou cestu do Afriky

Autor: