Vlekaři z Orlických hor zasněžují, na zimu se chystají i v Krkonoších

  15:36
V Krkonoších i Orlických horách vlekaři díky citelnému ochlazení intenzivně zasněžují svahy. V Deštném v Orlických horách si na to dokonce letos pořídili nové vybavení.

Provozovatelé deštenských sjezdovek letos zaplatili15 milionů korun za automatizaci zasněžovacího systému v areálu Marta II.

„Chceme lyžařům nabízet stále lepší komfort. Pořídili jsme pět nových sněžných děl a jedenáct automatických tyčí,“ prozradil ředitel skicentra Petr Prouza.

„Do podzemních šachet jsme usadili nadzemní hydranty a elektranty a také jsme vyměnili původní rozvody. Tyto změny by měly především zvýšit bezpečnost při lyžování a pomoci nám dosáhnout vyšší efektivity a rychlosti při zasněžování klíčových sjezdových tratí,“ řekl Petr Prouza.

O úpravu sjezdovek se tu nově bude starat rolba s technologií na měření výšky sněhu na svahu.

„Je to rolba s navijákem a nejsilnějším motorem na trhu, která disponuje systémem Snowsat. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že přesně víme, kolik máme sněhu na sjezdovkách, a můžeme tak lépe reagovat na oblevy. Úprava svahů bude tedy daleko rychlejší a efektivnější. Středisko výrazně ušetří také na spotřebě vody, elektrické energie a nafty,“ vysvětlil Prouza.

Areál v Deštném čeká v dalších letech proměna. „Pracujeme na povolení ke stavbě nové centrální budovy s restaurací a zázemím, která by měla vyrůst u lanovky Marta II. Ve spolupráci s obcí řešíme rozšíření parkovacích ploch. Mezi naše priority patří také výměna staré dvousedačkové lanovky a vleků v areálu Marta I za modernější a rychlejší lanovku. Pro nejmenší lyžaře připravujeme speciální sjezdovou trať,“ představil plány Prouza.

V Říčkách dokončují šestisedačkovou lanovku a chystají se na finální zatěžkávací zkoušky.

Není úplně jisté, jak bude letošní zima v koronavirové éře vypadat, ministr obchodu Karel Havlíček chce jednat o podmínkách provozu skiareálů s hygieniky.

Přesto naplno pokračují přípravy také v krkonošských resortech. Slušně zasněžená je už například sjezdovka Pomezky 1 ve Skiareálu Malá Úpa. Děla v akci lze sledovat například i na facebookovém účtu Skiareálu Špindlerův Mlýn nebo i v níže položených Mladých Bukách na Trutnovsku.