iDNES.cz

Levhartice z královédvorské zoo pustila po měsíci ošetřovatele ke dvojčatům

  14:32
K měsíčním mláďatům levharta perského v Safari Parku Dvůr Králové se konečně dostali ošetřovatelé. Levhartí dvojčata jsou samečci a s ohledem na genetický původ rodičů jsou pro evropský chov velmi cenní. Za poslední rok jsou to jediná dvě mláďata svého druhu ve světových zoo.

„Matka Banu rodila poprvé, ale péči zvládá skvěle. Mláďata hlídá a na sebemenší vyrušení reaguje výhružným vrčením,“ popsala zooložka Gabriela Linhart.

První kontrola obou mláďat proto proběhla až nyní, ačkoli samice porodila 22. srpna. „Chovatelky zjistily, že se jedná o dva samce, a mláďata také odčervily. Potom matku rychle pustily zpět do porodního boxu,“ dodala zooložka.

Mláďata se začínají vzdalovat od bedny, do které je Banu krátce po porodu přenesla. Zůstávají ale v zázemí. „Asi za měsíc je čeká očkování, následně budou moci vyrazit do výběhu. Jde o otužilý druh, a tak budou k vidění po celou zimu,“ doplňuje Linhart.

Levhart perský

Patří k větším poddruhům levharta skvrnitého. Samice mohou vážit 45 kilogramů, velcí samci až 80 kilogramů.

V přírodě se živí především kopytníky, například kozami bezoárovými či divočáky, nepohrdnou ani zajíci nebo menšími hlodavci.

Žijí ve vysokých horách subtropů a mírného pásma střední a západní Asie, takže bez problémů zvládají i české zimy.

Jejich celosvětová populace se odhaduje na maximálně
1 300 zvířat
, nejvíce z nich žije v Íránu.

Matkou malých šelem je tříletá samice Banu, která do Dvora Králové dorazila loni v červnu z Kolína nad Rýnem. Otcem je sedmiletý samec Arkhyz. Ten je mimořádně geneticky cenný. Safari park ho získal v roce 2017 z ruského Soči. Není příbuzný s ostatními levharty perskými v Evropě, jeho mláďata jsou tedy pro chov velkým příslibem do budoucna.

Právě velká míra příbuznosti jednotlivých zvířat je totiž velkým problémem záchovné populace v lidské péči. Ačkoli dříve byli levharti perští v zoologických zahradách poměrně rozšířeni, postupně vymizeli a zůstali takřka jen v těch evropských. Arkhyz je pro tuto populaci významným oživením, stejně jako jeho mláďata.

„Radost umocňuje i fakt, že za posledních 12 měsíců se levharti perští nenarodili v žádné jiné světové zoo sdružené v prestižní databázi ZIMS. V současné době jsou levharti perští k vidění v 45 z nich,“ zdůraznil mluvčí dvorské zoo Michal Šťastný.

Safari park je podle něj jedním z nejúspěšnějších chovatelů těchto vážně ohrožených šelem. Ve Dvoře žijí už od roku 1977 a v roce 1979 se povedlo odchovat první mláďata v rámci celého Československa. Od té doby vyrostlo v Podkrkonoší již 31 dalších levhartů perských a postupně se rozšířili i do dalších českých a zahraničních zahrad.

Autor:
zpět na článek