iDNES.cz

Nový vlastník už bourá ruiny lázní v Bělovsi, starou kolonádu zachová

  18:06
Nový vlastník se pustil do demolice zdevastovaných bývalých lázní v Náchodě v Bělovsi. Priessnitzovy léčebné lázně z Jeseníku ponechají jen pětinu původních budov, zbytek půjde letos k zemi. Budovy jsou zčásti v havarijním stavu. Lázně nefungují 24 let.

Demolice starých lázní v Bělovsi (4. února 2020) | foto: archiv města Náchoda

Bourací firma poslala do chátrajících lázní dva bagry, které od úterního rána ukrajují zdivo z budovy Helena 2.  Bourání domů, kde už od předloňska nejsou střechy, je však obtížné.

„Budovy, které teď bouráme, jsou v havarijním stavu vlivem stáří i všelijakých vandalů. Část střechy se propadla, dovnitř se nedá vlézt a rozebírat zdivo a likvidovat ho. Musíme tam postupovat opatrně, protože kvůli havarijnímu stavu hrozí, že se stěny vyvalí do stran. Je to nestabilní stavba,“ podotýká jednatel společnosti Alprim CZ David Šolc.

Radnice s novými vlastníky spolupracuje a demolici oznámila po lednové schůzce s nimi.

„Nejprve budou na základě platného povolení k demolici zbourány objekty s narušenou statikou, bez střechy, které bezprostředně hrozí zřícením. Jedná se o blok provozních budov s označením Helena 2, Ivan a navazující garáž,“ vysvětluje místostarosta Jan Čtvrtečka (ČSSD). 

Lázně mají tradici 200 let

Jakubský pramen se k lázeňství užíval od roku 1818. Lázně zažily rozkvět v druhé polovině 19. století, kdy je koupil italský malíř Jacopo Bonato, a také od začátku 20. století, kdy je vlastnil univerzitní profesor Ivan Honl, jeho rodina o ně přišla po nástupu komunistů. 

Znárodněné lázně vlastnil stát, v restituci se vrátily potomkům Honlových, ale kvůli hygienickým požadavkům v roce 1996 skončily.

V roce 2000 koupili lázně podnikatelé Miroslav Borůvka a Marian Khalifa se společností Běloveské lázně. Opakovaně je nabízeli městu k prodeji, neúspěšně se je pokusili vydražit, nechali je zpustnout.

Zastupitelé už v roce 2005 odhlasovali, že lázně koupí. Přes pět tisíc obyvatel, tedy 85 procent hlasujících, tehdy souhlasilo s koupí celého areálu včetně stáčírny za 78 milionů korun. Město v roce 2013 odmítlo koupit lázně bez stáčírny za 62 milionů korun.

Město opravilo a zpřístupnilo v říjnu 2011 prameník, který získalo do výpůjčky od soukromých majitelů. Lidé si tam čepovali vodu do září 2015, kdy ho ministerstvo zdravotnictví nařídilo zavřít kvůli neodstraňování arzenu, což město zprvu tajilo. V říjnu 2016 začalo hloubit vrty pro vodu.

Roku 2017 odkoupila staré lázně společnost Lázně Běloves, provázaná s firmou IDA SpaMed. Plánovala zbořit staré domy a vystavět v Bělovsi do čtyř let lázeňský komplex s monoblokovou prosklenou budovou za půl miliardy korun až pro 200 pacientů.

V říjnu 2019 odkoupily ruiny starých lázní Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník. Převzaly i pohledávku kolem 600 tisíc korun, kterou se město domáhá svých výdajů za prameník.

Demoliční firma měla původně nastoupit až v květnu, ale odsunula jinou zakázku. Využije nynějšího vlhkého počasí, v kterém se bude méně prášit.

S dokončením demolice počítá opět kvůli počasí na podzim, kdy zrecykluje část použitelných materiálů. Některé vhodné nechá na místě, aby posloužily současným majitelům jako násypy či zásypy.

Majitelé lázeňského areálu ušetří jen budovu Helena I a také původní starou kolonádu, která má svou architektonickou hodnotu.

Co přesně Priessnitzovy léčebné lázně podniknou s areálem, v němž se nacházejí dva vrty Ida I a II vlastněné dosud státem, není zatím zřejmé. „Nechceme vzbuzovat nějaká očekávání před podrobným prozkoumáním situace,“ podotkl v prosinci ředitel jesenických lázní Roman Provazník.

Město postaví most i park

Náchodská radnice otevřela v polovině prosince na druhém břehu Metuje Malé lázně, tedy kolonádu s replikou vily Komenský. Lidé si tam mohou po čtyřech letech načepovat zdejší minerálky, přímo z městských vrtů.

Letos město chystá stavbu nového velkého mostu za 29 milionů korun v ulici Na Horním konci. Ten propojí Malé lázně s územím na druhém břehu řeky Metuje, kde do budoucna město plánuje vybudovat lázeňský park. Tím se propojí oblast Malých lázní s prostorem soukromých původních lázní.

„Domluvili jsme se, že necháme změřit údaje o klimatu ve městě, protože bychom rádi požádali o to, aby lázně mohly sloužit i jako klimatické. Začali jsme se s majiteli bavit o indikačním seznamu, tedy na co by lázně měly být zaměřeny, my jsme je naopak informovali o našich budoucích investicích, konkrétně o mostu a projektové dokumentaci parku,“ říká starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Město uvažuje investovat během dvou let asi 120 milionů do podpory běloveského lázeňství.

Autor:
zpět na článek