Lázně Bělohrad po letech diskusí postaví novou radnici za 65 milionů

  8:42
Nový městský úřad za téměř 65 milionů korun začnou stavět Lázně Bělohrad nedaleko současné radnice. Stavaři zároveň zrekonstruují neutěšenou severní část náměstí a vybudují parkoviště. Náklady se vyšplhají na téměř sto milionů, opozice investici považuje za nezodpovědné plýtvání veřejnými penězi.

Plácek u radnice - vizualizace nové budovy městského úřadu v Lázních Bělohrad | foto: Lázně Bělohrad

Podle vedení města je stávající sídlo úřadu již nevyhovující. Nynější radnice na náměstí K. V. Raise, kde sídlí od konce druhé světové války, nevyhovuje a nemá bezbariérový přístup.

„Rozvody jsou v havarijním stavu. Každou chvíli nám vypadne elektřina, problémy jsou s topením, v některých kancelářích jsou propadlé podlahy, do střechy zatéká. Nový úřad je určitě potřeba,“ jmenuje potíže starosta Pavel Šubr (nestraník).

Přestože na radnici nepracuje ani 20 zaměstnanců, dvoupatrová budova je malá. V některých kancelářích sedí pohromadě i tři nebo čtyři úředníci. Město původně chtělo zrekonstruovat nedaleký dům v horní části náměstí, ale před pěti lety rozhodlo, že na jeho místě postaví nový.

Drahé a zbytečné, tvrdí opozice

Podle opozice je projekt za desítky milionů korun v současné nejisté době nezodpovědným krokem. Město by mělo raději investovat do oprav komunikací, mostů nebo zázemí pro kulturní akce.

Náklady na stavbu

Studie před třemi lety počítala s náklady 42 milionů. Nyní město stavbu radnice vysoutěžilo za 65 milionů. Podle starosty to odpovídá nárůstu cen stavebních prací. Vybudování inženýrských sítí, míst na parkování a vysázení zeleně vyjde na 14 milionů korun.

Dalších 17 milionů bude stát rekonstrukce severní části náměstí. Lázně Bělohrad si díky prodeji nemovitostí vytvořily rezervu 60 milionů. Podle starosty si vezmou přibližně třicetimilionový úvěr. Město nemá u bank žádné závazky.

„V loňském roce jsme byli hodně opatrní, protože jsme nevěděli, jak dopadne hospodaření státu. Překvapilo nás, že daňové příjmy včetně kompenzačního bonusu byly loni vyšší než v roce 2019. Finančně jsme na tuto investici připraveni,“ poznamenává starosta města hospodařícího se sedmdesátimilionovým rozpočtem.

„Když se o tom v roce 2018 rozhodovalo, byli jsme pro. Avšak náklady se v průběhu tvorby projektové dokumentace neustále zvyšovaly. Za tyto peníze je budova pro město velikosti Lázní Bělohradu příliš drahá. Problémů, které občany trápí, je daleko více. Jen nová budova úřadu příliš město nepozvedne,“ říká zastupitel Jiří Wagenknecht z opozičního sdružení Bělohradsko, které má v patnáctičlenném zastupitelstvu pět zástupců.

„Cena se dostala někam, kam se vůbec neměla dostat. Nepopírám, že je nová radnice potřeba, vnímám to ale jako určitý benefit. Pokud má město v pořádku veškerou občanskou vybavenost, chodníky, komunikace, tak proč ne. To ale není případ Lázní Bělohradu,“ podotýká další opoziční zastupitel Jiří Bičiště.

Bělohradsko navrhovalo získat od Královéhradeckého kraje areál Kotykova mlýna nebo budovy středního odborného učiliště, případně koupit lázeňský hotel, kam by se městský úřad mohl přestěhovat.

„V době, kdy se tvořil projekt, se objevily další možnosti. Chtěli jsme otevřít diskusi a umožnit i vyjádření občanů. Bylo by dobré všechny alternativy prověřit a teprve pak rozhodnout,“ poznamenává Wagenknecht.

Podle radnice škola není pro umístění úřadu vhodná, náklady na její rekonstrukci odhaduje na skoro 60 milionů. Totéž platí o lázeňském hotelu se sálem, jeho oprava by stála dokonce dvojnásobek.

Majitel nedávno nabídl prodej jedné z dominant města za 36 milionů. Tři roky starý znalecký posudek ale nemovitost ocenil na 15 milionů. Desítky milionů by stála také přestavba bývalé spořitelny, kterou město vlastní.

„Žádná z těchto variant není pro město výhodná. Náklady na rekonstrukci jsou srovnatelné, nebo dokonce vyšší, než kolik zaplatíme za novostavbu,“ vysvětluje Pavel Šubr. Stavba radnice podle vedení ani ne čtyřtisícového města neznamená, že nezbude na další investice. V plánu je totiž revitalizace zámeckého parku nebo opravy chodníků ve směru na Hořice.

Podoba nového úřadu vzešla z architektonické soutěže. V třípatrové budově bude kromě kanceláří informační centrum v přízemí a společenský sál. Lázně Bělohrad žádný pro kulturní akce nebo svatební obřady nemají, schůze zastupitelů se konaly ve škole či lázeňských budovách. Stavba začne na přelomu března a dubna, hotová by měla být příští rok na podzim.

První úvahy už v 80. letech

O stavbě radnice se v Lázních Bělohradě diskutuje už několik desetiletí. V 80. letech tehdejší národní výbor získal budovu sousedící s úřadem, kde je dnes penzion. „Byla připravena studie na rozšíření radnice. Po roce 1989 ale objekt prodali,“ připomíná starosta.

V roce 2000 vznikla první studie projektanta Josefa Janečka na rekonstrukci bytového domu v čele náměstí. Nová studie o šest let později vyčíslila náklady na 52 milionů korun. Projektant ji později přepracoval a náklady vzrostly na 66 milionů. Daňové příjmy města byly v té době oproti dnešku poloviční. Radnice však na projekt nezískala dotaci.

K úvahám o novém městském úřadu se zastupitelé vrátili v roce 2016, kdy si město po prodeji zámku, pozemků a dětské léčebny vytvořilo několikamilionový finanční polštář. Tentokrát se ale po doporučení projektanta rozhodli postavit novou radnici. Dům, o jehož přestavbě se přemýšlelo, šel k zemi.

„Stávající objekt je technicky i morálně zcela dožilý a nemá význam uvažovat o jeho rekonstrukci. Naopak architektonicky kvalitní návrh nové moderní budovy radnice a úprav jejího okolí může výrazně zhodnotit tuto část náměstí,“ uvedl tehdy Janeček.

V architektonické soutěži se sešlo 58 návrhů, komise vybrala tři nejlepší. Na jaře 2018 zastupitelé vybrali vítěze, loni skončily práce na projektové dokumentaci. Na konci února zastupitelé vybrali firmu Syner, která úřad postaví. Pro hlasovalo devět zastupitelů.