iDNES.cz

V zoo se zabydluje vzácný „zpívající“ krokodýl, o jeho životě se ví málo

  17:34
Mimořádně vzácný krokodýl štítnatý dorazil ze španělské Valencie do královédvorského safari parku. Samice jednoho z nejzáhadnějších krokodýlů, o jehož životě toho i odborníci vědí poměrně málo, strávila na cestě 30 hodin. Návštěvníkům se představí v příštím roce.

Samici by měl v budoucnu doplnit měl samec, podle všeho z mimoevropské země. Začínající chov může sehrát důležitou roli v záchraně tohoto kriticky ohroženého druhu.

Krokodýl přijel do Dvora Králové nad Labem ve speciálně vyhřívaném voze. Osmnáctiletá samice měří přes dva metry a váží 53 kilogramů.

Transport provázela mimořádná hygienická opatření. Pracovníci, kteří se ho účastnili, po příjezdu zamířili do karantény.

„Bezpochyby jde o jeden z nejvýznamnějších přírůstků roku. V přírodě je krokodýl štítnatý velmi vzácný a bohužel i v lidské péči je raritou,“ uvedl ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Podle něj založení chovného programu těchto krokodýlů plně odpovídá snaze zdejší zoo věnovat se zejména chovu druhů, které to pro přežití nutně potřebují.

Odborníci mají jen mlhavou představu o tom, kolik krokodýlů štítnatých ve volné přírodě žije. Předpokládají ale, že je kriticky ohrožený a kvůli lovu i úbytku životního prostředí jeho počty nadále klesají. V certifikovaných zoologických zahradách je necelá stovka zvířat.

Safari park usiluje o získání dalších jedinců. Problémem však je velký nedostatek samců. „Proto vyjednáváme o dovozu chovného samce z prostředí mimo evropský chovný program,“ poznamenal dvorský zoolog Michal Podhrázský.

Samice je nyní v zázemí nedávno zrekonstruovaného pavilonu Vodní světy, návštěvníkům se představí až v novém roce.

Má bohatý repertoár hlasových projevů

Krokodýl štítnatý je nejméně prozkoumaným druhem krokodýla na světě. Až do roku 1996 o něm vědci téměř nic nevěděli a dodnes je ve způsobu jeho života mnoho otazníků.

Žije v tropických lesích střední a západní Afriky, obvykle dorůstá délky 2,5 metru. Jsou ale známí i jedinci měřící více než čtyři metry. Kvůli bohatému repertoáru hlasových projevů se mu někdy přezdívá zpívající krokodýl.

„V současnosti se vědci snaží druh poznat a najít cesty, jak ho efektivně chránit. Jednou z pojistek před úplným vyhubením je ustavení dostatečně početné populace v lidské péči a její pravidelné rozmnožování,“ vysvětlila mluvčí safari parku Zuzana Boučková.

Odborníci dokonce uvažují o tom, že v budoucnu mláďata odchovaná v zoologických zahradách vypustí do volné přírody. Například v Pobřeží Slonoviny.

Příští rok na jaře východočeskou zoo naopak opustí dva krokodýli úzkohlaví. Přes pět metrů dlouhý a téměř 400 kilogramů vážící Kraken se samicí Penelopou mají namířeno do polské Lodže, kde pro ně vzniká větší terárium. Obě zvířata jsou ve Dvoře Králové od roku 1989.

Kraken dorostl do tak obřích rozměrů, že podle zoologů už není stávající expozice pro jeho chov vhodná a nelze ji rozšířit. I to může být jedním z důvodů, proč se páru nepovedlo rozmnožit. 

Proti převozu Krakena vznikla petice, na internetu ji podepsalo více než 700 lidí včetně několika zaměstnanců dvorské zahrady. Transport kvůli velikosti zvířete považují za příliš riskantní.

Safari park po téměř dvouměsíční přestávce způsobené epidemií koronaviru obnovil provoz ve čtvrtek. Pavilony a vnitřní expozice jsou přístupné v jednosměrném režimu, otevřená je pouze pokladna Kibo u letního vjezdu do afrického safari.

Ztráty zaviněné druhou vynucenou pauzou v letošním roce organizace vyčíslila na šest milionů korun. Na jaře byla zahrada na základě vládních opatření zcela zavřená od půlky března do konce dubna, výpadek sečetla na 23 milionů korun.

Až do 3. ledna 2021 platí snížené vstupné, které se bude vztahovat i na Vánoční zoo začínající 19. prosince.

zpět na článek