iDNES.cz

Na skútrech ničili chráněná území Krkonoš, každý dostal pokutu sto tisíc

  15:50
Čtyři jezdci na sněžných skútrech, které strážci Krkonošského národního parku dopadli v dubnu v zakázané lokalitě, dostali každý pokutu sto tisíc korun. Vandalové tehdy rozjezdili nejcennější místa v první zóně národního parku, například v lokalitě Krakonošova zahrádka.

Skútry v chráněném území Krkonoš. (1. 4. 2020) | foto: Robin Böhnisch

Výši trestu potvrdil iDNES.cz mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Sto tisíc korun je nejvyšší možná pokuta, jakou mohl každý z pachatelů od strážců dostat.

Jeden z vandalů už částku zaplatil, zbytek se odvolal k ministerstvu životního prostředí.

Skupinku na skútrech a terénních motorkách na pásech natočili 1. dubna při krásném počasí.

„Rozjezdili nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu 1. zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného,“ řekl tehdy ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Správa KRNAP s nimi ihned zahájila správní řízení.

Další pravidelná parta strážcům zatím uniká

Strážci se pokoušeli podobnou skupinku dopadnout také letos v lednu, ale tehdy se jim to nepovedlo. Parta jezdců na skútrech se i přes zákaz proháněla po zasněžených loukách nad Strážným.

„Tahle partička patří, bohužel, k pravidelným návštěvníkům zimních Krkonoš. Ani v tomto případě, přestože se spojily dvě hlídky naší stráže, se ji nepodařilo na enklávě Klášterka chytit a ‚borci‘ odjeli. Minulý týden dokonce stejná parta frajerů vyhrožovala jedné z našich strážkyň přejetím,“ komentoval to tehdy zástupce vedoucího Správy KRNAP Jakub Kašpar.

Správci parku se snaží vysílat do terénu společné hlídky se strážníky či státní policií. Jejich kapacity jsou však omezené.

Nelegální jízdy skútrů v Krkonoších jsou problémem řadu sezon. Už před třemi lety se reportéři iDNES.cz zúčastnili zátahu policie a strážců parku na piráty na skútrech a situace se stále nelepší.

Loni například jeden ze skútrařů agresivně najel na strážce parku, až z jejich skútru urazil lyžinu. Často jsou to i Poláci, zejména v okolí Malé Úpy a Pece pod Sněžkou.

Autor:
zpět na článek