iDNES.cz

V Hradci utekly krávy při překládce kamionu, přes okruh vběhly na sídliště

  17:54
Pět krav po poledni uteklo na předměstí Hradce Králové při překládání do kamionu. Pobíhaly po silnicích a mezi domy v Malšovicích. Hasiči varovali, že mohou být nebezpečné. Veterinář čtyři uspal, pátou zastřelila policie.

Hasiči dostali oznámení o prchajícím skotu ve 12:23. Profesionální jednotka s třemi jednotkami dobrovolníků, veterinární správou, policisty a strážníky pak vyrazili na odchyt.

Hodiny se to příliš nedařilo. Zvířata urazila asi dva kilometry po městě, mezi auty i domy. Zastavila se na sídlišti u dětského hřiště. policie povolala i zásahovou jednotku.

„Krávy utekly z parkoviště u Flošny při překládání kamionu a dostaly se na druhou stranu městského okruhu. U tenisových kurtů v Malšovicích už jsme je měli obklíčené, bohužel utekly až do ulice Na Občinách mezi panelové domy, kde je dětské hřiště a mateřská škola,“ popsala odpoledne mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Po 16. hodině se veterináři povedlo střelit uspávací střelou jednu z krav, ty ostatní se naháněči snažili nalákat na seno. Pak uspal i další kusy.

„V současné chvíli jsou už tři krávy naložené, čtvrtá kráva se nakládá, pátá utekla. Je tu plno hasičů strážníků, policistů, zatím se nic naštěstí nikomu nic nestalo,“ sdělila Kormošová před 17. hodinou.

Páté zvíře se splašilo. Dalo se na útěk směrem k obchodnímu centru Futurum, ke kruhové křižovatce Brněnská a k fakultní nemocnici. „Tam policie zastavila provoz a policista ze zásahové jednotky v blízkosti čerpací stanice OMV krávu kvůli bezpečí obyvatel zastřelil,“ doplnila mluvčí policie.

Hasiči varovali sirénami v Malšovicích, aby lidé zůstali doma, protože skot mohl být pro obyvatele nebezpečný. Informovali i personál ve škole a školce, aby nepouštěl děti ven. V podvečer hasiči s pomocí pracovníků technických služeb naložili a odvezli uspaná zvířata, odklidili i mrtvou krávu.

Žádné škody nevznikly, nikdo se při odchytávání zvířat nezranil. Policie případ zaeviduje, prošetří a předá Krajské veterinární správě, aby ho dořešila. „Přepravci pravděpodobně překládali zvířata v místech, která k tomu nejsou určená,“ sdělila Iva Kormošová.

Autor:
zpět na článek