Peníze samy padaly z bankomatu, muž odevzdal na policii 144 tisíc

  15:00
Nezvyklé chování jednoho z bankomatů na Rychnovsku překvapilo muže, který šel kolem něj. Přístroj vydal celkem 144 tisíc korun. Nálezce je donesl na policii.

Peníze, které vypadly z bankomatu na Rychnovsku, nálezce odevzdal. | foto: Policie ČR

Pětapadesátiletý muž našel peníze v pátek 7. ledna.

„Zaslechl podivné zvuky a uviděl otevřenou přihrádku bankomatu, která nekontrolovatelně vydávala bankovky v nominální hodnotě dva tisíce, jeden tisíc, 500 a 200 korun. Nálezce neváhal a ihned kontaktoval policii,“ ocenila jej mluvčí hradecké policie Eliška Majerová.

Hlídka rychnovských policistů peníze převzala a celou věc zadokumentovala. Poté peníze předala zpět bankovnímu ústavu.

Zda se jednalo o poruchu bankomatu, nechtěla mluvčí blíže komentovat.

V roce 2011 se podobně zachoval i bankomat v jednom ostravském obchodním centru, z nějž se zřejmě vinou poruchy znenadání vysypalo 40 tisíc korun. Tehdy je také nálezce odevzdal.

Objevily se i případy, že bankomaty vydávaly omylem bankovky s vyšší hodnotou.

Například v roce 2018 v rakouském městečku Stockerau u Vídně místo dvacetieurovek přístroj vyplácel padesátieurové bankovky. Důvodem byla chyba pracovnice, která při plnění bankomatu zaměnila přihrádky. Někteří zákazníci tehdy výběr peněz opakovali tak dlouho, než vyčerpali svůj limit.

V polském Gdaňsku v roce 2013 bankomat začal vydávat dvojnásobek požadované sumy, ale z účtů klientů odečítal jen polovic. Zájemci u něj čekali v dlouhé frontě.

Autor: