Zámky za covidových opatření přišly o část turistů, propad cítí Ratibořice

  10:00
Památky v Královéhradeckém kraji v loňském roce kvůli zpřísněnému režimu prohlídek a opožděnému startu sezony přišly o tisíce návštěvníků. Největší propad zaznamenal zámek v Ratibořicích, který oproti roku 2020 ztratil víc než 18 tisíc turistů.

Kuks | foto: Martin Veselý, MAFRA

Loňská sezona byla podle statistik Národního památkového ústavu nejhorší za poslední roky. Ztráty počítají státní zámky v Náchodě i Opočně, v černých číslech skončil pouze Hrádek u Nechanic. Barokní hospitál Kuks přilákal stejný počet turistů.

Zatímco v roce 2020 dorazilo na prohlídku zámku v Ratibořicích přes 51 tisíc platících, loni to bylo pouze necelých 33 tisíc. Roky před pandemií se přitom návštěvnost pohybovala mezi 70 a 80 tisíci.

Kastelán Ivan Češka propad přičítá tomu, že na skupinové prohlídky s průvodcem mohl omezený počet zájemců. Památky se navíc mohly otevřít až po odeznění covidové vlny v květnu.

„Mohli jsme provádět pouze devět lidí najednou, což je téměř čtvrtina kapacity. Mnoho návštěvníků také odradila povinnost mít během prohlídek nasazený respirátor,“ říká kastelán Češka. Individuální prohlídky Rudrova mlýna a Starého bělidla sezonu nemohly zachránit.

V meziročním srovnání byl nejslabší červenec s 12 tisíci návštěvníky, což bylo o devět tisíc méně než v roce 2020. Ratibořice také kvůli covidu zrušily nejatraktivnější akce sezony: červnové Oživení postav z Babičky Boženy Němcové a advent.

„Akce, které klidně dělají i třetinu návštěvnosti, se loni vůbec nekonaly,“ podotýká Ivan Češka. Propad v tržbách se podle něj promítne v investicích do údržby památek. Na co konkrétně budou v Ratibořicích letos chybět peníze, zatím neví.

Opočno mělo před rokem nechtěnou reklamu

Znatelný úbytek návštěvníků pocítil rovněž zámek v Opočně, oproti předchozímu roku jich bylo o téměř 12 tisíc méně. Kastelán Tomáš Kořínek za tím spatřuje tři důvody.

Návštěvnost památek

Počet turistů v roce 2021 (oproti roku 2020)

Hrádek u Nechanic
24.517 (+847)
Hospitál Kuks
53.657 (-892)
Náchod
27.134 (-6.141)
Opočno
47.886 (-11.702)
Ratibořice
32.740 (-18.416)

„Jednak jsme otevírali později, jednak byla kvůli covidovým opatřením omezena kapacita prohlídek, takže se nedostalo na všechny, a třetím důvodem je, že v roce 2020 jsme měli oproti minulým letům obrovskou návštěvnost, o deset tisíc více,“ vysvětluje Kořínek.

Velký zájem o prohlídky opočenského zámku před dvěma lety paradoxně zapříčinil vleklý restituční spor.

„V roce 2020 byl ukončen restituční spor o nemovitost, zároveň ale byl prodloužen spor o mobiliář, takže jsme před začátkem hlavní sezony byli neustále v médiích a díky tomu měli nechtěnou, ale velmi masivní reklamu,“ uvádí Kořínek.

Návštěvnost v minulém roce byla přibližně na stejné úrovni jako v letech 2018 a 2019. „Loňská sezona proto nedopadla extra špatně. Kdyby bylo otevřeno už od dubna, byla by nadprůměrná,“ domnívá se kastelán.

V letošní sezoně se poprvé zpřístupní druhé patro památky a první patro získá zpět podobu, jakou mělo v roce 1910.

Na Kuksu zažili říjen jako před pandemií

Náchodský zámek si meziročně pohoršil o šest tisíc návštěvníků, lístek si jich loni zakoupilo 27 tisíc.

Nejlépe dopadl Hrádek u Nechanic a hospitál Kuks. Obě památky v podstatě zopakovaly čísla z roku 2020. Novogotický zámek si prohlédlo přes 24 tisíc výletníků, konkrétně o 847 více než rok předtím, do bývalého vojenského lazaretu v Kuksu zavítalo bezmála 54 tisíc zájemců.

Kastelán Libor Švec to považuje za úspěch. „Začali jsme později a ve srovnání s předchozím rokem trvala protiepidemická opatření celou sezonu. Velmi dobrou návštěvnost měly také kulturní akce jako například vinobraní nebo muzikály na nádvoří hospitálu,“ hodnotí kukský kastelán.

Velmi silný byl v Kuksu říjen. Díky teplému počasí si lístek na jeden ze čtyř prohlídkových okruhů zakoupilo na 4 600 lidí, což bylo o tři tisíce více než v roce 2020.

„Návštěvnost expozic a celého areálu byla v říjnu srovnatelná se sezonami před pandemií,“ poznamenává kastelán. Návštěvnost Kuksu dosáhla svého stropu po velké revitalizaci, maximem byl rok 2015 se 139 tisíci prodanými vstupenkami.

29. března 2018