Obézní pacient musel do sanitky, ze 7. patra ho dostali pomocí žebříku

  14:18
Neobvyklý zásah provedli profesionální hasiči u panelového domu v Náchodě. Potřebovali dostat do sanitky příliš těžkého pacienta, který bydlí v sedmém patře, ale může pouze ležet. Proto přistavili automobilový žebřík až k oknu. Pak na koš žebříku připevnili záchranná nosítka s pacientem a svezli ho dolů.

Hasiči v Náchodě snesli pacienta z panelového domu pomocí výškové techniky (6. 4. 2021). | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Zdravotničtí záchranáři přivolali hasiče v úterý po 21. hodině do Bílkovy ulice, aby jim pomohli s přepravou pacienta z bytu dolů do sanitky.

„Osobu jsme transportovali k sanitnímu vozu v záchranných nosítkách upevněných na koši výškové techniky. Zásah jednotka ukončila po 22. hodině,“ sdělila bez bližších podrobností mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Zdravotnická záchranná služba žádá hasiče o pomoc se snesením pacientů poměrně často. V posledních třech letech bývá těchto zásahů už přes tři stovky ročně, loni jich bylo 306 z celkového počtu víc než 7 tisíc událostí.

Případů přibývá s tím, jak vzrůstá počet lidí s morbidní obezitou. Krajští hasiči kvůli tomu už před třemi lety pořídili vozík za auto.  Pomocí něj a jeřábu například přepravili pacienta vážícího 250 kilogramů z prvního patra domu na Královéhradecku, pak asistovali i při jeho přeložení na nemocniční lůžko. Zdravotníci využívají speciální sanitu, vybavení pořizují i nemocnice.

Autor: