Na Mísečkách dokončují stovku apartmánů pro lyžaře. Osadě chybí služby

  18:16
Horní Mísečky, nejvýše položená krkonošská osada, se proměnily na apartmánové městečko. K dřívějším 109 bytům tam přibylo 90 nových. Význam osady sice ještě vzroste po propojení Svatého Petra s Medvědínem, přesto jsou Mísečky většinu roku zcela bez života. Podnikatelé ve službách se tam nehrnou.

Žádná lyžařská lokalita - až na Pec pod Sněžkou - nemění v Krkonoších svou tvář výrazněji.

U sjezdovek na Horních Mísečkách vyrostlo apartmánové městečko s dvěma stovkami bytů, od předloňské sezony lyžaře poprvé dopravuje lanová dráha a celá lokalita hraje důležitou roli v rozvojových plánech špindlerovského skiareálu.

Navzdory mohutnému stavebnímu rozmachu zde však kromě horských bud a penzionů stále chybí služby, na které jsou návštěvníci zvyklí v jiných střediscích. Když se zastaví vleky, vytratí se život.

Horská osada je součástí Vítkovic, byla přitom dlouhou dobu opomíjená. Se Špindlerovým Mlýnem je propojena turistickými cestami a lanovou dráhou Medvědín, po silnici se do střediska v nadmořském výšce tisíc metrů dá dojet pouze od Jilemnice.

Horní Mísečky byly ještě donedávna posledním střediskem špindlerovského skiareálu, kde lyžaře dopravovaly na kopec vleky. Teprve předloni kotvový vlek nahradila zrepasovaná čtyřsedačka, která dlouhé roky sloužila ve Svatém Petru. Firma Melida, provozovatel špindlerovského skiareálu, do lanové dráhy investovala 50 milionů korun.

„Stavbou lanovky jsme se snažili posílit význam Horních Míseček. Kotvový vlek není komfortní pro dospělé ani pro děti. V Horních Mísečkách vidíme velký potenciál, chceme z něj udělat areál hlavně pro rodiny s dětmi. Je tu pěkný jižní svah, široká sjezdovka a díky vysoké nadmořské výšce i hodně sněhu,“ tvrdí ředitel špindlerovského skiareálu René Hroneš.

Další nástupiště do skiareálu

Investice směřovaly do Horních Míseček, které patří mezi největší centra běžeckého lyžování v Krkonoších, také před nynější sezonou. Rozšíření se dočkala dětská zóna a nabobtná zdejší snowpark.

Stejně jako ve Svatém Petru a na Medvědíně zde vyrostlo samoobslužné klientské centrum, kde si lyžaři kupují skipasy za internetové ceny. Význam střediska ještě vzroste, pokud se Melidě podaří soustavou nových lanovek a sjezdových tratí propojit Medvědín se Svatým Petrem.

Díky tomu se totiž návštěvníci dostanou na sjezdovky ve Svatém Petru také z Horních Míseček. Na lyžích budou moci sjet až k terminálu nové lanovky, který vyroste na parkovišti u Labské přehrady. Odtud je na svahy ve Svatém Petru dopraví zamýšlená šestisedačková lanová dráha s kapacitou 2 400 pasažérů za hodinu.

Tvář Horních Míseček zásadně mění mohutná výstavba rekreačních bytů. Apartmánové městečko vedle sjezdovek roste už od roku 2002, v současnosti je projekt, který přinesl dvě stovky bytů, téměř u konce.

„Stavebně jsou apartmány hotové, dovybavené budou do konce února,“ potvrzuje Iveta Mikšíková, obchodní ředitelka developerské společnosti Conmaco Mísečky.

Právě stavba lanové dráhy v předloňském roce podle ní výrazně povzbudila poptávku po 90 apartmánech. Polovinu jich developer prodal, ještě než se začaly stavět, zbytek zmizel během roku.

V nedalekých Vítkovicích, do jejichž katastru Horní Mísečky spadají, bude realizován další podobně velký projekt. Ve skiareálu Aldrov do tří let vyroste 12 domů se 139 apartmány, wellness, restaurací a obchody.

I přes živelnou výstavbu apartmánů a investice do lyžařské infrastruktury však na Horních Mísečkách, na rozdíl od rušného Špindlerova Mlýna, chybí větší nabídka služeb. Kromě horských bud a penzionů chybí kavárny, obchody nebo noční bary.

„Když se ve čtyři hodiny zastaví vleky, je to mrtvé město,“ přiznává starosta Vítkovic v Krkonoších Milan Rychtr.

Apartmány? Nic nám to nepřináší

Nic na tom nemění ani zvyšující se ubytovací kapacita. „Vůbec nic nám to nepřináší. Lidé, kteří si apartmány pronajímají, k nám nechodí. Všechno si přivezou. Nové apartmány si možná bude pronajímat jiná sorta lidí, ale moc nevěřím, že se něco změní,“ říká majitelka penzionu Horské zátiší Lenka Rysulová Šnebergrová, která tu podniká 27 let.

Podle ní je problémem, že se sem, na rozdíl od jiných středisek, lidé nevracejí a víc než kde jinde převládají jednodenní návštěvníci.

„Máme sice pár hostů, kteří k nám jezdí přes 20 let, ale pro velkou část lidí nejsou Horní Mísečky srdeční záležitostí. Jezdí sem hlavně rodiny s dětmi. Když vyrostou, jedou lyžovat raději jinam, kde mají i jiné vyžití. Na Mísečkách je sezona tři měsíce v zimě a dva v létě, zbytek roku je to tu liduprázdné. Tomu, že tady chybí obchod nebo cukrárna, se nedivím. Kdo by to chtěl dělat?“ poznamenává boudařka.

Že chybí služby, ví také špindlerovský skiareál a chce to změnit. Právě do této oblasti by podle René Hroneše měly směřovat investice v dalších letech.

„Chceme zde rozvíjet doplňkové služby. Určitě chybí restaurace, která by odpovídala počtu lidí, kteří sem jezdí lyžovat,“ dodává šéf špindlerovského skiareálu.