Při nehodě zemřela řidička i pes, zraněné dítě dostalo krev už v sanitce

  13:52
Na silnici I/11 u Nového Města nad Cidlinou na Královéhradecku se ráno čelně srazilo osobní auto s nákladním. V osobním voze zahynula řidička a pes a šestileté dítě utrpělo těžká zranění. Letečtí záchranáři mu podali jako dosud nejmladšímu pacientovi takzvanou plnou krev.

Při nehodě na silnici I/11 u Písku poblíž Chlumce nad Cidlinou ráno zahynula řidička osobního auta. (20. 4. 2021) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Nehoda se stala krátce před čtvrtou hodinou ranní za mlhy na „staré silnici“ u Nového Města ve směru na Hradec Králové. Zasahovala tam policie, zdravotničtí záchranáři i hasiči, kteří museli vyprostit z vraků dva zraněné i zemřelou ženu.

„Čtyřiatřicetiletá žena za volantem při střetu bohužel utrpěla zranění neslučitelná se životem a na místě zemřela. Dítě, které zřejmě bylo v okamžiku srážky na zadním sedadle, bylo těžce zraněno a od počátku v bezvědomí. Záchranáři jej museli uvést do umělého spánku a intenzivně léčit,“ uvedl mluvčí královéhradeckých záchranářů Ivo Novák.

Kvůli špatnému počasí nemohl k nehodě vzletět vrtulník, proto letečtí záchranáři jeli na místo sanitou.

„Zraněnému dítěti tak mohli přímo na místě zavést krevní transfuzi. Po stabilizaci základních životních funkcí jej následně ve vážném stavu transportovali do královéhradeckého traumacentra,“ řekl Novák.

Královéhradecká letecká záchranka podává od června 2020 krvácejícím pacientům už na palubě vrtulníku takzvanou plnou krev obsahující červené krvinky, plazmu, krevní destičky a faktory krevního srážení. Ve světovém měřítku je to zatím unikátní léčba. Jde o výzkumný projekt s hradeckou fakultní nemocnicí Rabbit 2.

Devětačtyřicetiletý řidič nákladního auta byl zraněn lehce. Záchranáři mu poskytli potřebnou péči a převezli ho k dalšímu vyšetření do fakultní nemocnice.

„Dechová zkouška u řidiče nákladního vozidla byla negativní. Bližší okolnosti a příčina této tragické nehody jsou předmětem dalšího vyšetřování,“ sdělila mluvčí policie Lucie Konečná.

Celková škoda se odhaduje na 1,2 milionu korun. 

Zásahu se účastnily čtyři výjezdové skupiny záchranky z Nového Bydžova a Hradce Králové. Profesionální hasiči z Nového Bydžova a dobrovolná jednotka hasičů z Chlumce nad Cidlinou po vyproštění lidí zajistili auta proti požáru a místo předali policii.

Silnice byla uzavřena mezi obcemi Nové Město a Kratonohy, policie odkláněla dopravu na D11 a Nový Bydžov. Uzavírka skončila před polednem po 7,5 hodinách.

Autor: