Zkoušený Královéhradecký kraj si domluvil 35 lůžek v polském příhraničí

  16:58
Pacienti z přetížených nemocnic v Královéhradeckém kraji by mohli putovat do špitálů v Polsku. Hejtmanství to dojednalo s polskou stranou pro případ, že už by je nebylo možné převézt do žádných tuzemských nemocnic.

Převoz patnácti pacientů s covidem-19 z Náchoda do jihomoravských nemocnic (9. 2. 2021) | foto: archiv Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj už týdny patří k regionům nejvíce zasaženým koronavirovou pandemií.

„V minulém týdnu proběhlo předběžné jednání s polskou stranou o možnostech případného využití příhraničních kapacit tamních nemocnic. Předběžně máme přislíbeno zhruba 35 lůžek, která bychom využili ve chvíli maximálního naplnění našich lůžkových kapacit bez možností dalšího přemístění pacientů do nemocnic v jiných regionech České republiky,“ uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

„Zároveň jsem možnost přemístění pacientů i mimo území Česka v případě potřeby projednal s předsedou vlády, se kterým jsem domluven na způsobu požádání o případnou pomoc při převozu pacientů za hranice republiky,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Nemocnice v Královéhradeckém kraji mají kapacitu 632 covidových lůžek. Nejvíce jsou aktuálně sledována lůžka pro akutní péči, kterých je nejen pro covidové pacienty v celém kraji na 230. Těchto volných lůžek momentálně zbývají pouze čtyři desítky.

Tato lůžka budou potřebovat nejen noví pacienti s covidem, kteří vyžadují intenzivní péči, ale i pacienti po úrazech či infarktech.

Podle hejtmanství už není možné zřídit v regionu další covidová lůžka, protože schází ošetřující personál. Záchranáři proto převážejí pacienty mimo region tak, aby uvolnili kapacity pro další hospitalizované.

„Už ale ani nemocnice v okolních krajích by v následujících dnech nemusely mít dostatečné kapacity. Polská lůžka by tak měla být zálohou pro případ nejhoršího scénáře,“ podotkl mluvčí kraje Dan Lechmann.

V nemocnicích leží skoro 600 lidí s covidem-19

Podle ČTK ve Fakultní nemocnici Hradec Králové leží nyní s covidem-19 zhruba 210 lidí, z toho asi pět desítek na jednotce intenzivní péče. 

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, pod který spadají nemocnice v Trutnově, Náchodě, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou, má ve všech svých nemocnicích volných pouze pět lůžek intenzivní péče a 45 standardních lůžek. Ve všech zařízeních holdingu je hospitalizováno zhruba 380 pacientů s covidem-19.

V hradeckém kraji je nyní podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, která by měla být nakažlivější. Mělo by jít o ženu a muže, kteří přijeli ze zájezdu na Zanzibaru.

Vrtulníků přibylo, létají i přes 200 kilometrů

Podle náměstka Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a leteckého záchranáře Anatolije Truhláře byla ještě donedávna praxe, že se vrtulníky nezapojovaly do transportu pacientů kvůli riziku zavlečení viru na palubu. Teď už ale kvůli přetíženým nemocnicím s nimi  létají i na vzdálenost delší než 200 kilometrů.

Leteckou záchrannou službu s deseti vrtulníky posílily dva stroje armády a policie, jejich posádky už přepravily přes třicet nemocných.

Svými přílety pomáhá také pražská záchranka, takže v kraji záchranáři mohou vyjet i k pacientům se srdeční zástavou, k nehodám či jiným akutním stavům. K dálkové přepravě pacientů se připojil také vrtulník DSA.

Autor: