Agresivní vlčák v Častolovicích neútočil poprvé, říkají místní

  13:54
Případ dítěte a muže, které v Častolovicích na Rychnovsku pokousal agresivní pes, řeší policie jako přestupek. Majitel si podle policistů zvíře nezajistil a československý vlčák mu utekl. Přivolaná hlídka jej pak postřelila.

Stalo se to přímo v centru Častolovic na Masarykově ulici v úterý kolem 13:30. Zvíře jen přeběhlo od domu přes rušnou silnici I/11 a napadlo nejprve dospělého muže, který pak přivolal policii.

Než hlídka dorazila, pes ještě pokousal jedenáctiletého chlapce. Útok na dítě zachytil kamerový záznam, který policie zveřejnila.

„Osmapadesátiletý muž, který je majitelem psa, jej nezajistil řádně, a tedy je podezřelý ze spáchání přestupku proti zákonu na ochranu zvířat proti týrání,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Po prošetření policisté předají věc správnímu orgánu. „V současné době zjišťujeme, zda se muž nedopustil trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti,“ řekla mluvčí. Policie podle ní dosud s majitelem žádný incident neřešila.

Zraněného chlapce odvezla do nemocnice rychlá záchranná služba. Oznamovatel utrpěl drobná poranění.

Postřeleného psa utratil se souhlasem majitele veterinář.

Podle místních lidí nešlo v městysu o první případ. 

„Věřte, že tento pes agresivní byl. Přeskakoval obrovský plot, když jste šla jen kolem. Opravdu z něj šel strach. A už jednou jedno dítě pokousal. Majitel byl několikrát upozorněn. Asi se bohužel muselo stát toto,“ poznamenala Barbora Trojáčková na Facebooku Žijeme Rychnovem - městem i okresem.

Zranění svého třináctiletého syna z roku 2018 potvrdila i žena, kterou redakce iDNES.cz oslovila. Stalo se to, když šel chlapec na trénink. Napřed šel muž, za ním pes, pak se však zvíře obrátilo a přiběhlo k chlapci, kterého pokousalo na ruce. Pomohla mu žena, která jela okolo.

„Neřešila jsem to nikde, syn dostal od pána odškodnění a já doufala, že si ho zabezpečí,“ říká žena, která nechce zveřejnit jméno.

Podle starosty Zdeňka Prause (ANO) obdrželo vedení městysu v minulosti několik upozornění od občanů, že pes doráží na bránu a straší lidi, kteří procházejí kolem po chodníku. 

„Majitel na to byl upozorněn a vytvořil další plot, kterým psa oddálil ještě o několik metrů od veřejného prostranství. To se stalo asi před půl rokem,“ uvedl starosta Praus.

Bere však jako systémovou chybu, že obce se musí postarat o jakéhokoli psa na svém katastru. Menší obce podle něj mají jen mizivou možnost, jak toho bezpečně dosáhnout.

Autor: