ODS v Hradci navrhuje za náměstka Soukupa, ale oslovila i opozici

  10:46
Odpolední jednání zastupitelů Hradce Králové budou nejspíš provázet vzrušené diskuse. ODS totiž předloží návrh na otevřenou volbu náměstka primátora pro oblast sociálních věcí, školství a životního prostředí.

Z původní koalice zbyla menšinová vláda ODS a ANO. Na archivním snímku z října 2018 jsou zleva Jiří Bláha (ODS), Věra Pourová (ANO), primátor Alexandr Hrabálek (ODS), Monika Štayrová (ANO) a Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). | foto: Lukáš Urban

Někdejší náměstek pro oblast sociálních věcí, školství a životního prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení) byl z funkce odvolán na konci února a jeho gesce od té doby spravoval primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Navrhující strana nyní nominovala Martina Soukupa, ale post hodlá nabídnout třeba i opozici. Současně by na místo radního měl být navržen zastupitel Jiří Kos (ANO), hradecká rada má nyní devět z původních jedenácti členů.

„Návrhem na volbu Martina Soukupa do funkce náměstka primátora se snažíme alespoň částečně řešit nešťastnou situaci, kdy po konci koalice ODS, ANO a Zelených zůstaly neobsazené pozice ve vedení města,“ řekl předseda oblastní rady ODS Pavel Staněk.

„Náměstek primátora pro oblast sociálních věcí, školství a životního prostředí přitom schází nejvíc, jde o rozsáhlou a důležitou gesci. Nedisponujeme však většinou v zastupitelstvu, a tak se samozřejmě musíme obrátit na opoziční zastupitele s prosbou o podporu tohoto našeho návrhu. Nechceme po opozici, aby nám vystavila bianco šek na vládnutí, ale pouze aby nám podporou v této volbě dala příležitost vyřešit tento palčivý problém,“ uvedl Staněk.

Po listopadovém odchodu uskupení Změna a Zelení tvoří menšinovou koalici jen ODS a ANO. Pokusy o vytvoření většinové koalice bez hnutí ANO a komunistů ztroskotaly a čtyři opoziční strany v dubnu oznámily, že dalšího vyjednávání se už nebudou účastnit.

„Napjaté a mnohdy za hranu vyostřené osobní i pracovní vztahy v zastupitelstvu nejsou pro rozvoj města žádoucí. Mým cílem je tyto vztahy zklidnit, připravit podmínky pro budoucí spolupráci a především řídit gesci, kterou jsem měl už v minulosti osm let na starost. Je ale nutné počítat s tím, že naše výzva k doplnění vedení města nebude ostatními kluby vyslyšena a funkce tak zůstane neobsazena tak jako teď, kdy je však právě tento stav terčem kritiky opozice,“ uvedl Soukup.

Autor: