Necestujte, omezte kontakty a dobře to dopadne, vybídli šéfové nemocnic

  17:50
Ať už budou vládní opatření taková či onaká, chraňte se s rozumem proti koronaviru! S takovým apelem se obrátili ředitelé šesti nemocnic a záchranky v Královéhradeckém kraji na zdejší obyvatele. Upozornili, že situace ve špitálech je kritická. Žádné rezervy už v záloze nemají.

Pražští záchranáři chystají převoz patnácti pacientů s covidem-19 z Náchoda do jihomoravských nemocnic (9. 2. 2021). | foto: archiv Královéhradeckého kraje

Kraj je v republikovém srovnání výskytu viru mezi nejhoršími. Na Trutnovsku se šíří nejrychleji v celé zemi, počet nakažených na 100 tisíc obyvatel tam za sedm dní činí 1 279 osob. 

Aktuálně je v kraji podle hygieniků 7 984 nemocných, z toho nejvíc na Trutnovsku 2 313 a na Hradecku 2 258 lidí.

„Situace v nemocnicích v našem kraji je s ohledem na několik týdnů trvající nápor pacientů s covidem-19, kteří vyžadují hospitalizaci, kritická. Přesto, že jsme přijali řadu opatření, přesunuli zaměstnance a otevírali stále další a další oddělení pro covidové pacienty, příliv pacientů neustává a naše nemocnice jsou výrazně přetížené,“ napsali ředitelé ve výzvě k veřejnosti.

 „Zajištění péče o všechny akutní případy a také o pacienty s covidem-19 je možné jen díky obrovskému nasazení všech zaměstnanců nemocnic. Možnosti otevírání dalších oddělení jsou již velmi omezené a zajištění péče o pacienty je v některých dnech možné již jen díky transportům pacientů do jiných regionů. Bohužel vyhlídky na nejbližší týdny nejsou příliš optimistické.“

Pokud se epidemie bude dál šířit současným tempem, situaci v přetížených špitálech to dále zhorší.

Momentálně je na ARO a JIP v kraji volných pouze 27 lůžek z 230, lůžek s umělou plicní ventilací bylo volných pouze 20 ze 123.

V nemocnicích spravovaných krajem bylo v pondělí hospitalizováno podle ČTK zhruba 380 pacientů s covidem-19, 63 z nich na intenzivních lůžkách. Volných je 38 standardních lůžek a dvě intenzivní. Ve fakultní nemocnici léčí zhruba 220 pacientů s covidem-19, přibližně šest desítek vyžadovalo intenzivní péči.

V soukromé vrchlabské nemocnici bylo v pondělí dopoledne 25 hospitalizovaných pacientů s covidem, z nich pět na intenzivních lůžkách, uvedli zástupci nemocnice.

Z výzvy ředitelů nemocnic v Královéhradeckém kraji

V této extrémní situaci se na Vás obracíme s výzvou, abyste dodržovali všechna nařízení a hygienická opatření. Omezte své sociální kontakty na nezbytné minimum a vyhýbejte se setkávání většího množství lidí.

Mějte na paměti, že koronavirus může nakazit Vás i Vaše nejbližší a že těžký průběh se netýká jen seniorů, ale mnohdy dopadá i na daleko mladší lidi, a i ti jen s obtížemi překonávají kritický stav a někdy ho ani přes veškeré naše úsilí nezvládnou.

Děláme pro všechny nemocné v našich nemocnicích, ať již s covidem-19 či jinými závažnými chorobami maximum možného. Neztěžujte to, prosím, nám ani našim nemocným svým neuváženým chováním. I Vy se můžete ocitnout mezi nimi.

Pomozte nám snížit počet hospitalizovaných pacientů i počet zemřelých dodržováním všech platných nařízení! Buďte, prosíme, rozumní. Víme, že už těch nejrůznějších restrikcí a omezení máme všichni dost a už se nemůžeme dočkat návratu k normálnímu životu. Zatím to ale není možné. Prosíme a žádáme Vás:

omezte cestování a setkávání větších skupin (i rodinných) na naprosto nezbytnou míru

chraňte pomocí roušek či respirátorů nejen sebe, ale i své okolí

dodržujte rozestupy a vyvarujte se velkých akcí, především těch, kde padají zábrany a infekce se díky tomu šíří snadněji – vidíme v našich nemocnicích jejich důsledky

• pečlivě si umývejte a dezinfikujte ruce

• ke všem těm propagovaným „R“ (roušky, ruce, rozestupy), přidejte, prosíme, to nejdůležitější „R“, tedy rozum.

Dodržování opatření a postupný nárůst počtu očkovaných nás přiblíží k tolik potřebnému normálnímu životu.

Chceme, aby naše děti mohly co nejdříve do škol, chceme, abychom se mohli vrátit ke svým povoláním a profesím, mohli do kin a divadel, chceme, abychom si opět mohli naplno užívat život, abychom mohli vycestovat na dovolenou – a jistě to chceme všichni. Buďme proto rozumní a ukáznění. Jen tak se nám to všem podaří.

Rychlost, s jakou se budeme vracet k normálnímu životu, záleží na přístupu nás všech. Bez společného úsilí a rozumného přístupu všech to nepůjde.

Budeme-li všichni rozumní a budeme dobře spolupracovat, společně to zvládneme!

prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c.
Fakultní nemocnice Hradec Králové

RNDr. Bc. Jan Mach
Nemocnice Náchod

Ing. Luboš Mottl
Nemocnice Rychnov nad Kněžnou

Ing. Miroslav Procházka, CSc.
Nemocnice Trutnov

Ing. Tomáš Sláma, MSc.
Nemocnice Jičín

Ing. Miroslav Vávra, CSc.
Nemocnice Dvůr Králové nad Labem

MUDr. Libor Seneta
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje

Autor: