Dobrovolnice vypiplala hrdličku, kterou do krve poklovaly slepice

  17:12
Hrdlička zahradní zřejmě doplatila na to, že chodila slepicím na zrní. Poklovaly ji na hřbetě do krve a přišla o peří. Lidé z okruhu záchranné stanice v Jaroměři na Náchodsku jí kvůli hrozivě vypadajícímu zranění začali říkat Hitchcock. Starali se o ni a po měsíci už je pták v pořádku.

Zubožená hrdlička po útoku slepic | foto: Lucie Řičařová

Zraněnou hrdličku objevila žena ve Sloupně u Nového Bydžova ve výběhu u slepic. Obrátila se hned na svou kamarádku, která pracuje jako dobrovolnice pro záchrannou stanici a specializuje se na ptáky.

Ta si vzala hrdličku do bytu a léčila ji. Když její bratr spatřil zbědovaného ptáka, vybavil se mu v prvním momentu slavný tvůrce hororů.

„Usoudily jsme, že hrdličku takto zranily slepice, ale mohl tomu předcházet ještě útok dravce nebo kočky. Je divné, že by zdravou hrdličku slepice takto chytly. Hrdlička měla do krve rozklovaná záda, o ocas úplně přišla a nebylo jasné, zda jí po zhojení doroste peří. Převážně ale měla krevní podlitiny,“ popsala Lucie Řičařová z Hradce Králové, která o opeřence pečovala.

Radami pomáhaly studentka veterinárního lékařství Barbora Löfflerová i Alice Janečková ze záchranné stanice.

Dobrovolnická pečovatelka využila svých desetiletých zkušeností s chovem holubů. Musela zraněného ptáka denně dezinfikovat, aby se nerozvinula infekce.

„Antibiotika jsme brali jako poslední možnost. Ve finále jsme ale využili bezvadnou mastičku, která hrdličce zranění zhojila. Musela jsem jí povrch kůže denně čistit, což zabránilo, aby se jí rozjela infekce. Jinak by léčba byla mnohem složitější,“ říká Lucie Řičařová.

Fotogalerie

Léčení bylo nakonec poměrně rychlé. „Rána vypadala hrozivě, ale vlastně byla povrchová. Bylo to něco jako popálenina, která také zasahuje velkou plochu kůže. Tím, že se využila mast, která obnovuje i mrtvé tkáně, obnovilo se prokrvení a tkáň rychle dorostla. Působí to úplně zázračně,“ chválí si Alice Janečková ze spolku Jaro Jaroměř provozujícího záchrannou stanici, která se ročně stará asi o 700 zvířat.

Hrdlička se v budoucnu dočká vypuštění na svobodu. Chovatelka ji už předala do záchranné stanice pro zraněné volně žijící živočichy v Jaroměři.

Zatím si v budově zvyká na nižší teploty, než byly v bytě. Pak se teprve dostane do voliéry. Ještě se uvidí, zda pracovníci stanice nepočkají, až pták vymění peří.