Muži málem umrzli na túře v polské části Krkonoš, jeden už byl zcela vysílený

  14:52
Polská horská služba zachránila v Krkonoších dva podchlazené turisty. Dostali se do problémů na značené cestě nad ledovcovým jezerem Malý Staw, když jeden z nich už kvůli vysílení nemohl jít dál. Dvojici naštěstí pomohl jiný turista na sněžnicích, který je doprovodil na rozcestí a počkal s nimi na záchranáře.

Dvojice se obrátila na polskou horskou službu GOPR v pátek kolem 19. hodiny s tím, že bloudí na červené značce nad Kotlem Malého Stawu.

V té době vál silný vítr, mrzlo, tvořily se závěje, platil 3. stupeň lavinového nebezpečí. V pátek ráno podle měřicí stanice na Sněžce dosáhl vítr v nárazech rychlosti přes 131 km/h.

Služba na centrále v Jelení Hoře napřed zkoušela navigovat turisty na dálku, jenže po dvaceti minutách muži ohlásili, že jeden je už zcela vysílen a nemůže pokračovat.

Proto za nimi vyrazili záchranáři z Karpacze. V tu dobu k dvojici došel turista na sněžnicích a pomohl jim vrátit se na křižovatku Spalona Strażnica.

„Záchranáři po příjezdu zjistili, že turisté jsou značně prochladlí, stav jednoho z nich naznačoval hypotermii 2. stupně. Po tepelném zabezpečení byli turisté evakuováni na boudu Strzecha Akademicka, kde záchranáři předběžně ohřáli vážněji postiženého muže a pokračovali s ním do Karpacze. Druhý turista zůstal na chatě až do rána,“ popsali horští záchranáři na facebookovém profilu.

„Muže s hypotermií si převzal tým záchranářů v Karpaczi. Po zahřátí při převozu na pohotovost byla teplota těla muže 32 stupňů Celsia. Akce byla ukončena v jednu hodinu ráno,“ uvedla horská služba a poděkovala za pomoc panu Arturovi, který se ujal dvojice na cestě, i osazenstvu horské boudy.

Polská horská služba varovala návštěvníky už předtím, že v polohách nad 1 000 metrů nad mořem leží místy led, na nějž napadlo nebo přiválo od 60 do 120 centimetrů sněhu. Upozorňovali, že do potíží se na těžko schůdných stezkách mohou dostat i dobře připravení návštěvníci.

Dlouhá trasa, nedostatečné oblečení

„Zřejmě chyběly zkušenosti a představa o zimních podmínkách. Zvolili si trasu příliš dlouhou na to, jak náročné podmínky byly, nahoru vyšli pozdě, nedostatečně oblečení, všechny tyto faktory se nahromadily,“ podotkli záchranáři.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Je třeba mít dobré termoprádlo, několik vrstev, abyste si mohli přidat či ubrat oblečení podle potřeby a vyhnout se přehřátí. Navrchu voděodolnou a větruodolnou vrstvu. Nejlepší je vzít si navíc rukavice a čepici na výměnu. Dobré boty a brýle jsou také potřeba,“ radili záchranáři.

Počasí v Krkonoších se oproti víkendu uklidnilo, vítr zeslábl, je lepší viditelnost. Horská služba i přesto doporučuje dobře se připravit, správně naplánovat trasu a vyrazit do hor brzy.

V obou částech Krkonoš platí 3. stupeň lavinového nebezpečí, na hřebenech leží 100 až 150 centimetrů sněhu. Za poslední tři dny napadlo 35 centimetrů nového sněhu, za poslední sněžení napadlo 125 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným západním až severním větrem.

Mohou se vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu, laviny z nového sněhu i laviny z nestabilních vrstev starého sněhu nebo v kombinaci starého sněhu a nového sněhu. Stačí i malé dodatečné zatížení, aby se lavina uvolnila. Horská služba Krkonoše upozorňuje, že je i možnost samovolného uvolnění lavin velkých rozměrů.

Autor: