Hasiči na Královéhradecku zlikvidovali tři chovy kachen s ptačí chřipkou

  16:58
Hasiči utratili veškeré kachny ze tří chovů na Královéhradecku zasažených ptačí chřipkou. Za tři dny museli zlikvidovat na 50 tisíc kusů drůbeže. Sbor nasadil do náročné akce asi 190 profesionálních a dobrovolných hasičů. Pokračovat se ještě bude v ohniscích ve Středočeském a Pardubickém kraji.

Hasiči zasahují v ohnisku ptačí chřipky v chovu kachen v Zábědově. (23. března 2021) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Nákaza postihla pět provozů firmy Perena. Hasiči začali s likvidací drůbeže v pondělí v Dobřenicích, poté se přesunuli do Zábědova u Nového Bydžova a dnes skončili v Chudonicích. Celkem museli utratit asi 170 tun drůbeže.

Denně nastupovali od brzkého rána, aby vždy připravili stanoviště pro dekontaminaci zasahujících lidí, techniky i zázemí.

Skupiny hasičů vynášely z hal drůbež po jednotlivých kusech a ukládali je do kontejnerů s oxidem uhličitým. Spolupracovali se zaměstnanci firmy, dohlížela veterinární správa i policie.

„Celý zásah byl organizačně, technicky a pro zasahující hasiče i fyzicky náročný. Příslušníci byli při vynášení ptactva z hal vždy rozděleni do několika skupin a pravidelně se střídali. Po celou dobu pracovali v jednorázových ochranných oděvech, respirátorech a dalších osobních ochranných prostředcích, protože jsme se pohybovali v prostoru s výskytem nebezpečné nákazy,“ popsal náčelník štábu Jan Čech, který organizoval složky integrovaného záchranného systému na místě zásahu.

„Po každém vystřídání hasiči museli projít procesem dekontaminace, stejně tak musela být dekontaminována i využitá technika, vozidla a kontejnery s utracenou drůbeží. Naše jednotky také zajišťovaly postupně dezinfekci všech osmnácti hal,“ uvedl Čech.

Příčinu nákazy veterináři zatím neznají a zjišťují ji. Vzorky odebrali i v ostatních chovech firmy Perena.

Ředitel královéhradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch řekl ČTK, že kromě pěti odhalených ohnisek ptačí chřipka zatím v regionu jiné chovy či malochovy nezasáhla. 

Na všech místech hasiči potřebovali 70 kusů zásahové techniky, například speciální soupravy pro dekontaminaci osob a techniky, protiplynový kontejner či cisternové automobilové stříkačky se zásobou vody a dopravní automobily pro transport zasahujících hasičů. Na dezinfekci hal použili dekontaminační termogenerátory vytvářející mlhu, aby zvládli dezinfikovat velké prostory rychleji.

Ptačí chřipka

Je to nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

Na zásazích se podíleli profesionální jednotky ze dvou hradeckých stanic, Náchoda, Nového Bydžova i Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína a Jihlavy, dále dobrovolníci z jednotek na Královéhradecku. Podnikoví hasiči z firmy Čepro pomohli s čerpáním a odvezením kontaminované vody.

Všechny chovy patří firmě Perena z Chlumce nad Cidlinou, která je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci a chovy má i na dalších místech v regionu.

Minulý týden Perena zaznamenala zvýšený úhyn ptáků. Je to první letošní případ, kdy ptačí chřipka zasáhla komerční velkochovy kachen.

Další zásahy budou pokračovat v obci Vinice ve Středočeském kraji a ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji.

22. března 2021