Hradec rozhodl, že fotbalový stadion postaví Strabag se svými partnery

  8:46
Hradec Králové by mohl podepsat do poloviny dubna smlouvu se sdružením Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont, které vyhrálo tendr na stavbu fotbalového stadionu. Po hodinové diskusi o tom rozhodli zastupitelé.

Vizualizace architektonického řešení nového fotbalového stadionu v Hradci Králové navrženého vítězným uchazečem (2021) | foto: Vizualizace archiv MF DNES

Hodnotící komise vítěze vybrala už 5. března, s jejím verdiktem se ztotožnila i rada města a v pondělí i sedmadvacet zastupitelů. Devět se jich zdrželo. Podle vedení města mohla stavba začít ještě letos na podzim.

„Nyní běží patnáctidenní lhůta pro případné poslední námitky proti výsledku výběru, po které bude město moci s vítězem tendru podepsat smlouvu,“ vysvětluje investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Vítězné uskupení firem nabídlo cenu 568 milionů korun, strop města byl jen o pět milionů vyšší. MF DNES již dříve znala informace, že dalšími uchazeči o budování arény bylo sdružení VCES, Metrostav, Sport Construction a společnost BAK-PKS.

Také v pondělí se potvrdilo, že Strabag a spol. vyhrál naprosto jednoznačně. Nabídl více, než město požadovalo v podmínkách, opravil chyby v již existující dokumentaci, uhladil projekt, který již má stavební povolení, a hlavně navrhl velmi širokou škálu multifunkčního využití.

Zmínit lze například tři tělocvičny, včetně jedné dvoupatrové s lezeckou stěnou, 600 metrů dlouhý vnější běžecký ovál, krytý stometrový tunel s osvětlenou trojdráhou, amfiteátr, hřiště pro míčové sporty anebo ubytování pro sportovce v jižní tribuně. Ve prospěch vítěze hovoří také myšlenka na využití stávajících osvětlovacích stožárů, které by po repasi byly přesunuty do vnějších rohů arény. 

Na projektování a budování bude mít vítěz výběrového řízení dva roky. Radnice ubezpečuje, že peníze nebudou problém.

„Potřebné finance jsou v městském rozpočtu i v jeho výhledech na další období rezervovány. Sledujeme a konzultujeme připravované dotační výzvy Národní sportovní agentury (NSA), která by v nejbližších týdnech měla vypsat dotační program, kde bychom chtěli podat žádost právě o příspěvek,“ říká ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO). Město věří, že z NSA má naději až na 150milionovou dotaci.

Někteří opoziční zastupitelé však vyjádřili podiv nad tím, že hodnotící komise jmenovala vítěze už po podání předběžných nabídek. Přestože Hradec dopředu avizoval, že na závěr tendru bude jednat s uchazeči o vylepšení nabídek, nic takového se nekonalo a vedení města ani v pondělí nevysvětlilo, proč se o to ani nepokusilo.

Jan Holásek (HDK) zároveň upozorňuje i na riziko, že město bude stavba stát až o 20 procent více. „Je tu nějakých 120 milionů korun, o které se mohlo hrát, ale my jsme se ani nesnažili,“ říká.

Autor: