Zariskovali jsme, říká šéfka festivalu, jenž podpoří kostely na Broumovsku

  15:32
Tradiční festival Za poklady Broumovska, který muzikou za dobrovolné vstupné chrání poničené barokní kostely v pohraničí, začal online už v květnu. Průvodním mottem 16. ročníku je Léto ve všech jeho podobách. „A k tomu festival připomene 180. výročí narození Antonína Dvořáka,“ říká v rozhovoru ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Tereza Kramplová, ředitelka festivalu Za poklady Broumovska | foto: ZPB

Bude letošní ročník speciální?
Ano, do léta vstoupíme s Filharmonií Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Andrease Sebastiana Weisera a za účasti mezzosopranistky Ester Pavlů a houslisty Kristiana Mráčka s Berliozovým cyklem Letní noci, Dvořákovou Romancí f moll a Vivaldiho Létem ze Čtvera ročních dob. Téma léta a Dvořákovo výročí budou nosným prvkem i dalších koncertů.

Novinkou jsou i rezidenční umělci...
A to dost výraznou. Díky zavedení institutu rezidenčních umělců na objednávku festivalu vzniknou dvě premiéry skladatele Tomáše Illeho, v jedné z nich s názvem Letní nokturna se objeví oba rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková, kteří na festivalu vystoupí i v dalších programech.

Za poklady Broumovska

  • Rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková s klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem – uvedli premiéru rezidenčního skladatele Tomáše Illeho Klekání - Večerní modlitbu z cyklu Letní nokturna.
  • Vše dobré zůstává včetně dobrovolného vstupného, které festival každoročně věnuje na záchranu kostelů.
  • Posluchači mohou koncerty i kostely broumovské skupiny podpořit také na webu www.darujme.cz. Aktuální informace jsou na www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu, jenž už hostil Pavla Šporcla, Štefana Margitu, Evu Urbanovou, Karla Růžičku, Dagmar Peckovou a další osobnosti od klasiky i jazzu.

Nabídne festival i zahraniční interprety?
Rozhodli jsme se mírně zariskovat a při plánování, které děláme poměrně s předstihem, pozvali řadu zahraničních umělců i na letošní léto. Hlavní zahraniční hvězdou bude izraelsko-ruský pianista a vítěz jedné z nejprestižnějších soutěží královny Alžběty v Bruselu Boris Giltburg. V Polici nad Metují provede 10. července díla svého oblíbeného skladatele Sergeje Rachmaninova a také klavírní sonátu Hammerklavier Ludwiga van Beethovena. Ze sousedních zemí uslyšíme slovenské Moyzesovo kvarteto, polské manželské Six & Sax Duo ve složení saxofon a kytara nebo hornisty z Maďarska a Německa.

Připomenete v programu i broumovský hudební archiv?
Uvádění a znovuobjevování děl z broumovského archivu jsou jedním z dlouhodobých cílů festivalu. Připomínáme tím důležitou kulturní minulost broumovského kláštera a snažíme se navázat na tuto tradici i v dnešní době. V loňském roce jsme dokonce vydali tiskem vzácnou faksimile opisu Klavírního koncertu C dur Ludwiga van Beethovena. V sobotu 24. července uvedeme v božanovském kostele v podání souboru Victoria Ensemble program z děl nalezených v českých klášterech. V obnovené premiéře zazní i díla broumovského učitele a regenschoriho Antonína Celestina Mentzela.

Jaká budou opatření vzhledem k současné situaci?
Především jsme šťastní, že se festival vůbec může uskutečnit, i když to zatím vypadá, že i v létě budeme muset na kulturních akcích přetrpět určitá omezení. Doporučujeme našim posluchačům sledovat aktuální stav a řídit se podle vládních nařízení, samozřejmostí budou rozestupy, respirátory, dezinfekce. Všichni si chceme koncerty užít ve zdraví a radujeme se především z toho, že se budeme moci opět vídat naživo.

Souvisí s pandemií i změna termínu tradičního benefičního koncertu?
Původně plánovaný květnový benefiční koncert nebylo možné na začátku května uskutečnit naživo, a tak byl přeložen na 28. září. V broumovském sále Dřevník vystoupí soubor čtyř violoncellistů Prague Cello Quartetu. Termín benefičního koncertu jsme vyplnili myslím nadmíru pěkně, natočili jsme s rezidenčními umělci - violoncellistou Jiřím Bártou, hornistkou Zuzanou Rzounkovou a jejich kolegy klavíristkou Terezií Fialovou a Milanem Polákem, průřez jejich festivalovým programem. Díla Antonína Dvořáka, Tomáše Illeho nebo Bachovu partitu si můžete pustit kdykoliv na festivalovém YouTube kanálu a virtuálně se přenesete i do krásné broumovské klášterní knihovny, Opatských sálů i právě do sálu Dřevník.

Kostely Broumovské skupiny

Unikátní uskupení barokních staveb patří neodmyslitelně ke geniu loci Broumovska. Kostely jsou bez výjimky dominantami obcí i krajinných celků a umocňují zcela výjimečný architektonický a kulturní fenomén.

Byly postaveny na území klášterního panství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Vznikly v rozmezí let 1709 - 1743.

Zůstávají Letní hornové kurzy?
Samozřejmě! Oblíbenost této akce doslova překonala naše původní očekávání. Již nyní máme přihlášeno kolem šedesáti hornistů z Česka i zahraničí. Kurzy se dnes řadí mezi největší evropské akce podobného charakteru a staly se nedílnou součástí letního broumovského kulturního programu. Velkou zásluhu má na tom zakladatelka kurzů hornistka Zuzana Rzounková, která každoročně zve renomované zahraniční i domácí kolegy. Letos přijedou například Jörg Brückner, Szabolcs Zempléni nebo Jan Vobořil, aby mladé generaci hornistů předávali své dlouholeté zkušenosti. V prvním srpnovém týdnu bude v Broumově, Vernéřovicích a Ruprechticích několik koncertů spjatých právě s lesním rohem.

Chystá festival i program pro děti?
Na úplný konec léta festival Za poklady Broumovska se svými partnery – Agenturou pro rozvoj Broumovska, Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov, týmem Broumov město kultury 2028 a městem - připravuje novinku v podobě koncentrovaného třídenního programu směrovaného především do areálu broumovského kláštera, ale i na další místa regionu. Hlavní myšlenkou je spojení různorodých aktivit a kromě hudebního programu jsou připraveny i představení pro děti v podání Naivního divadla Liberec, workshopy, prohlídky zaměřené na otisky baroka v broumovském klášteře oživené minikoncerty, speciální kurátorské prohlídky, open air program a mnohé další akce.

Autor: