iDNES.cz

Začíná Brutal Assault s Napalm Death, Anthrax nebo Parkway Drive

  17:12
Kolují o něm nesmyslné předsudky, přesto téměř každý rok hlásí vyprodáno. V kulisách josefovské pevnosti ve středu začíná už 24. ročník metalového festivalu Brutal Assault. Letošní novinkou bude výstava o potírání hudby v 80. letech.

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018 | foto: Martin Veselý, MAFRA

Co má společného drtivá většina hudebních festivalů? Kilometry plotů, předimenzovanou ochranku, cirkusové stany a takřka nemožný únik před slunečními paprsky. A pak je tu ještě jeden zcela výjimečný festival, který se těmto pravidlům vymyká a vysmívá, navrch s paroháčem místo pozdravu. Brutal Assault!

Uvnitř historické pevnosti bude od středy až do sobotní noci pulzovat metalová vesnice nabízející nejen extrémní muziku, ale i skvělé jídlo, chladné podzemní kasematy, odpočinkovou zónu, kino, čajovnu i výjimečný doprovodný program.

Není překvapením, že festival už před měsícem hlásil vyprodáno, přestože vesnice opět trochu povyrostla. Pro 20 tisíc metalistů nabídne 130 kapel. „Ta sestava je letos šíleně nabušená,“ netají nadšení Pavel Pavlík z pořadatelské agentury Obscure Promotion. 

A ještě něčím se Brutal Assault odlišuje: zatímco obyčejné festivaly do světa vyřvávají jména hvězd, které se uvolily zahrát, josefovská přehlídka bez rozpaků zasune takové ikony jako jsou například Napalm Death, Anthrax, Parkway Drive nebo Testament mezi toho času bezejmenné.

„My nejdeme cestou jednoho zásadního jména. Právě to definuje náš festival,“ říká dramaturg Brutalu Tomáš Fiala.

Patrně nejdražší kapelou s největší produkcí i pyroshow letošního ročníku jsou australští Parkway Drive. Američtí Coven se dali dohromady už v roce 1967, právě oni údajně poprvé použili metalového paroháče a v pevnosti chystají podmanivou černou mši.

Svou poslední desku, která prý při poslechu uvaří krev, představí švédští Meshuggah. Navzdory kontroverzní minulosti spojené například s vypalováním kostelů na počátku 90. let lze za headlinery považovat i norské extremisty Emperor. Na Brutalu naposledy byli před dvěma lety a zaujali takřka studiovou přesností s parádně vyváženým zvukem. 

„Každé vystoupení Emperor je velká pecka. Mám velkou radost, že si zase zahrají u nás,“ pokračuje Fiala.

Když už je zmínka o Emperor, nelze nezmínit jméno Christophera Szpajdela. Právě tento světový umělec je autorem nejen loga norských blackmetalových legend, ale i mnoha dalších kapel. „My díla Szpajdela vystavíme. Je to doslova metalové umění,“ upozorňuje Pavlík.

Umění uvnitř metalové vesnice zastupuje úžasný Bastion X. Ještě úžasnější je, že tento prostor vznikl jen díky fanouškovskému nadšení, respektive pravidelným dobrovolným brigádám nazvaným BA sobě.

„Letos jsme udělali asi deset brigád, kterých se zúčastnily stovky lidí. Zahlazujeme a současně otevíráme další netušené možnosti, průchody a kasematy. Přestože už jsme tady tak dlouho, stále nacházíme další střípky,“ konstatuje Fiala.

Pevnost čeká oprava hradeb

Hned po metalistech, mezi kterými je nejméně 60 procent návštěvníků ze zahraničí, do Josefova dorazí stavaři. Rekonstrukce hradeb si vyžádá kolem 130 milionů korun, a protože fanoušci tvrdé muziky si svou vesnici zamilovali, brigády budou pokračovat.

„Původní myšlenka byla Brutal Assault sobě, tedy pomoc sami sobě. Já mám pocit, že to sice bude přetrvávat dál, ale současně budeme pomáhat spíš pevnosti, protože naše část už je zvelebená. Naši fanoušci mají k pevnosti obrovský vztah a je to vlastně logické kontinuum. Těším se,“ chválí své metalisty Fiala.

Na loni zpřístupněné nádvoří vede úzký tunel ne nepodobný myší chodbičce, je tu odpočinková zóna s čítárnou, vinotéka a uvnitř bastionu na neomítnutých cihlách a pod čtyřmetrovou klenbou před rokem visely desítky metalových, punkových, rockových, ale i skinheadských magazínů z pionýrských dob.

„Letošní novinkou v Bastionu bude výstava o potírání hudby v 80. letech, je přichystáno několik příběhů, vyprávět budou někdejší perzekvovaní fanoušci. Další výstava bude věnovaná polní nemocnici, respektive nepředstavitelně náročným podmínkám v ní,“ popisuje Pavlík. 

V podzemí se kromě jiného otevře takzvaný dům strachu a pořadatelé jsou přesvědčení, že velký úspěch bude mít arkádová herna, tedy zhruba 20 historických automatů z maringotek. „Všichni dříve narození to budou znát. Jsou to nyní již ikonické hry,“ říká Pavlík.

Přestože letošní ročník ještě ani nezačal, dramaturg již dává dohromady nápady na rok 2020. „Teprve začínáme, dejme tomu, že máme asi tak osm procent kapel. Ale už tušíme, jaký bude line up,“ dodává Fiala.

zpět na článek