Lidé na procházkách četli jen parte, ve městě proto vylepili dětské kresby

  9:56
Nudné výlepové plochy ve Dvoře Králové rozzářily veselé dětské obrázky se zvířecími motivy. Iniciátoři projektu Umění do ulic chtějí v těžkých časech epidemie alespoň trochu zlepšit náladu.

Vadilo jí, že si lidé na procházkách po městě v nouzovém stavu pročítají jen parte ve skleněných vitrínách. Proto se Dana Bohutínská ze Dvora Králové nad Labem rozhodla do ulic umístit optimistické obrázky namalované dětmi, které zvednou kolemjdoucím v trudné době náladu.

Na výlepových plochách po celém městě jich dnes je zhruba třicet. Obyvatelům dělá společnost veverka, kocour s knihou nebo holubice. Soudě podle výlepových ploch ve Dvoře Králové se – stejně jako v ostatních městech – v koronavirové době zastavil čas.

Už více než rok se nekonají žádné kulturní a společenské akce. Na některých dřevěných tabulích jsou dosud plakáty s portréty politiků, kteří kandidovali na podzim do Senátu, a další, už měsíce neaktuální informace.

Pozitivní poselství

„Když jsem chodila na procházky, neustále jsem viděla, jak se lidé zastavují u vitrín a čtou parte, protože na výlepových plochách stále byly plakáty z voleb, neaktuální program kina a tak dále. Chtěla jsem, aby viděli také něco jiného a pozitivního,“ vypráví Dana Bohutínská, která s nápadem přinést dětské umění do dvorských ulic přišla.

Podle ní si nejde nevšimnout, jak koronavirová krize působí na náladu lidí a atmosféru ve společnosti.

„Znám spoustu lidí, kteří už to psychicky nedávají a chodí jen na procházky. Chtěla jsem to hlavně pro ně,“ vysvětluje. Oslovila proto Základní uměleckou školu R. A. Dvorského ve Dvoře Králové, která dodala první várku zhruba patnácti kreseb.

„Dohodli jsme se, že vybereme pozitivně laděné obrázky. Byly to práce z doby, kdy děti ještě chodily do umělecké školy,“ říká učitel výtvarného oboru Jiří Holan. Děti je vytvořily pro chystanou výstavu Zvíře není věc, která se pravidelně koná ve dvorském safari parku.

„Vznikly na konci školního roku. Originály budeme zoologické zahradě teprve předkládat. Je to tedy taková předvýstava,“ dodává Holan. V aktuálním školním roce děti chodily do ZUŠ jen dva měsíce.

Veverka i kocour s knihou

Obdobným počtem obrázků přispěl na zkrášlení ulic výtvarný kroužek při Hankově domě. Dana Bohutínská je nechala vytisknout a technickým službám pomáhala vylepovat.

V Husově ulici na kolemjdoucí vykukuje veverka nebo kocour čtoucí si v trávě knihu. Vidět jsou zbytky plakátů na výstavu, která se nikdy neuskutečnila, i inzerce propagující skipasy do špindlerovského skiareálu. V něm se kvůli vládním restrikcím lyžovalo týden.

V Havlíčkově ulici roztahuje křídla holubice s nakresleným červeným srdcem. Obrázky jsou rozmístěny po celém městě, například v Heydukově ulici nebo 28. října. Ohlasy jsou podle iniciátorky velmi kladné.

„Lidé se u obrázků zastavují, píšou mi, že se těší, až zase půjdou kolem. Samozřejmě z toho mají velkou radost děti, které je namalovaly. Určitě by bylo dobré, kdyby těch kreseb bylo v ulicích ještě víc,“ poznamenává Dana Bohutínská.