iDNES.cz

Nebezpečné čističky jsou mimo provoz, odvoz zamořené zeminy však vázne

  15:02
Hradci Králové se podařilo odstavit tři čističky odpadu, které ve městě nechaly mnoho nebezpečných chemikálií a kontaminovanou zeminu. Jedna z firem se však nechce čističky zcela vzdát.

Jímky s neznámým obsahem v hradecké čističce Dekos | foto: Petr Záleský, MF DNES

Když hradecká radnice před dvěma lety vyhlásila válku trojici nebezpečných čističek odpadu, ani ti největší optimisté nemohli tušit, že půjde o krátkou bitvu s vítězným koncem. Vítězství je to však jen relativní.

O jedné z odstavených čističek se totiž město domnívá, že bude chtít obnovit provoz. Další dvě po sobě nechaly velké množství produktů určených k čištění, v horším případě dokonce zplundrovaný areál a přibližně 2,5 tisíce tun kontaminované zeminy.

Ještě v roce 2019 marný boj vzdalo zařízení společnosti Dekos, vzápětí Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zastavila provoz čističky firmy Purum v Březhradě.

Stejná společnost pak letos v lednu začala vyklízet areál v Kuklenách. Zatímco odtud zbývá jen odvézt zapomenuté chemikálie a přát si, aby se neprokázala kontaminace půdy a podzemních vod, Purum se nechce zcela vzdát čističky v někdejším březhradském masokombinátu.

Odvoz 400 tun měsíčně vázne

Nejhorší je však situace kolem Labe u výpadovky na Pardubice. Firma Dekos se trikem přepisu na jinou společnost pokusila zbavit povinnosti odvozit ze svého bývalého areálu 400 tun kontaminovaného odpadu měsíčně. To jí neprošlo a loni na podzim s likvidací skutečně začala, ale nesrovnatelně pomalejším tempem, než které jí bylo uloženo.

Podle údajů krajského úřadu začala zeminu zamořenou ropnými produkty vyvážet v říjnu, v listopadu ve čtyřech termínech odvezla celkem skoro 30 tun, pak se však dva a půl měsíce neobjevila vůbec, poté teprve 2. února zmizelo 7,5 tuny nepořádku.

25. ledna 2021

„Na základě rozhodnutí krajského úřadu měl provozovatel zahájit odvoz nebezpečného odpadu v rozsahu nejméně 400 tun měsíčně. Provozovatel svou povinnost nesplnil, a tak krajský úřad rozhodl o uzavření provozu. V současnosti se v zařízení nachází ještě dva a půl tisíce tun nebezpečných odpadů,“ říká náměstek hejtmana za oblast životního prostředí Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Podle něj bývalého provozovatele musela postrčit až sankce. „Firma dostala rozhodnutí, jak má odvážet nezpracovaný odpad, došlo však ke změně jednatele, k nedodržení harmonogramu a pokutě sto tisíc korun. Nyní dodali další harmonogram, který však není tak rychlý jako původní, ale odpad postupně skutečně odvážejí. Cílovým stavem je, aby byl areál prostý především zeminy s ropnými produkty,“ uvedl.

Případ Dekos navzdory ukončení provozu rozčílil náměstka hradeckého primátora pro oblast životního prostředí Martina Hanouska (Změna a Zelení), podle kterého svůj díl viny za nevyvezený „svinčík“ nese i hejtmanství.

„Krajský úřad nečiní například v odvozu odpadů z Dekosu, tak jsme ho jako město vyzvali k exekuci krajského rozhodnutí, když ho vlastník areálu neplní. Krajský úřad to odmítl, ačkoliv je ohroženo životní prostředí a ačkoliv by měl na plnění svých rozhodnutí dohlížet a vymáhat je,“ tvrdí.

Svinčík zbyl i v Kuklenách

Další chemikálie se i přes ukončení provozu nacházejí v nyní již bývalé čističce společnosti Purum v Kuklenách. Ze dvora sice již zmizely tisícilitrové kontejnery s neznámým obsahem, cisterny přivážející nebezpečný odpad, prázdné jsou i bazény, ve kterých se ještě nedávno skladovala černá tekutina, podle vyjádření kraje však množství nebezpečných látek ještě zbývá odvézt.

Jednatel společnosti Purum Daniel Kraft řekl, že firma se o zbývající látky ve svém nyní již bývalém areálu postará a v Kuklenách definitivně končí.

„Vzhledem k tomu, že po republice máme takových provozů asi patnáct a jeden kvůli nevoli zavíráme, provoz rozmělníme po dalších,“ sdělil Kraft a dodal, že strach Hradce z čističky považuje za zbytečnou hysterii, se kterou nemá cenu bojovat.

I kdyby Purum provoz své čističky neukončil sám, musel by to udělat nedobrovolně. Krajský odbor životního prostředí a zemědělství totiž na začátku února rozhodl, že záměr nakládat v této lokalitě s nebezpečnými látkami musí být podroben procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA). Bez výsledků tohoto procesu nelze vydat ani změnu integrovaného povolení, o kterou provozovatel usiloval.

S obnovením provozu v Březhradu kraj nepočítá

Stejná společnost musela po rozhodnutí ČIŽP odstavit svou další kritizovanou čističku - v Březhradu, protože mimo jiné nedoložila, kde skončilo nejméně 1 220 kubíků odpadních vod. „Očekávám, že to ještě bude úřední boj,“ myslí si náměstek Hanousek.

„Provozovatel usiloval o změnu integrovaného povolení, což krajský úřad zamítl. Neprokázal totiž, že stav zařízení je v řádném stavu, který by vyloučil možnost ohrožení bezpečnosti osob, majetku, životního prostředí a dalších chráněných zájmů. Zařízení ale nikdy nebylo uvedeno do plánovaného provozu, takže odtud žádné nebezpečí nehrozí,“ zdůrazňuje Bělobrádek.

Míní, že není možné, aby se čistička v Březhradu kromě zpracování odpadních vod zaměřila i na požadovanou likvidaci odpadů obsahujících těžké kovy a nebezpečné chemikálie.

„Provoz v Březhradu je uzavřen. I ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí postupujeme tak, abychom měli páku a záruky, že se zruší to, co tam být nemá. Rozhodně se nepočítá s obnovením provozu, obzvlášť pak pro nakládání s nebezpečnými odpady,“ řekl.

zpět na článek