Čápi se v Chlumci nemají kam vrátit, hnízdo shořelo. Žáci vybírají na nové

  9:12
Chlumec nad Cidlinou usiluje o obnovu hnízda, které čápům shořelo během rozsáhlého zářijového požáru místního brownfieldu. Na nové hnízdo je potřeba sehnat 120 tisíc korun, takže se místní žáci pustili do kreslení, pečení a vyrábění, své výtvory plánují zpeněžit na adventních trzích.

Žáci základní školy kreslí kalendář, aby přispěli na obnovu čapího hnízda, které shořelo. | foto: ZŠ Chlumec n.C.

Vchod chlumecké základní školy zdobí obrázky čápů a jejich hnízd na komínech, žáci kreslí v hodinách výtvarné výchovy také čapí kalendář. Ten se bude prodávat na tradičních adventních trzích na náměstí, stejně jako linecké cukroví s motivem čápa nebo trička s potiskem.

Výtěžek půjde do nově zřizovaného fondu, který má za úkol vybrat prostředky na nové hnízdo pro čápy. Čtyřicet let staré hnízdo totiž shořelo při nedávném velkém požáru a hrozí, že se na jaře nebudou mít čápi kam vrátit.

„Chceme zachránit jeden ze symbolů našeho města a hnízdo je pro nás takový symbol rozvoje, čápi nosí kluky a my chceme, aby město vzkvétalo,“ vysvětluje starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil (KDU-ČSL).

Čápi se vracejí do Chlumce po dlouhé generace, asi tunové hnízdo měli na komíně místního brownfieldu minimálně čtyři dekády. Avšak požár, který vypukl 12. září odpoledne v areálu bývalého Dřevotvaru a rozšířil se do tří opuštěných objektů, ho zničil. Na místo spěchalo celkem 15 hasičských jednotek, oheň dostali hasiči pod kontrolu po čtyřech hodinách, škoda se vyšplhala na pět milionů.

„Požár byl rozsahem největší od požáru chlumeckého zámku během druhé světové války,“ podotýká starosta s tím, že hnízdo vzplanulo až ve 21 hodin, když už byl požár uhašený. Nejspíše kvůli tahu v komíně.

Žáci sedí i v městské komisi pro obnovu hnízda

Do snah o obnovu hnízda město zapojilo i školu. Žáci ze školního parlamentu jsou členy speciální komise města, kterou zřídil starosta.

„Budeme mít sbírkovou kasičku a začínáme pracovat na vydání kalendáře, vyrábíme keramiku a budeme péct velké linecké cukroví jako každý rok, jen namísto hvězdičky nebo kolečka bude uprostřed čáp,“ jmenuje aktivity žáků ředitelka chlumecké základní školy Jana Bernartová.

Děti budou své výrobky prodávat na vánočních trzích, na nové hnízdo přispěje i město, místní firmy a sponzoři.

„Podařilo se nám získat souhlas majitelů objektu, kteří žijí v Itálii, obnovu hnízda nám posvětili. Takže město zřizuje účet, který nyní schvaluje krajský úřad. Odhad na realizaci je kolem 120 tisíc korun, město dá základní vklad, chceme oslovit i sponzory,“ říká chlumecký starosta.

Hnízdo vypletou ornitologové

Ocelový skelet vyrobí místní firma, samotné hnízdo vypletou z přírodních materiálů ornitologové. Nové hnízdo chce starosta umístit zpět na komín nejpozději v únoru, než se ptáci začnou z teplých krajů vracet. 

„Máme s tím zkušenosti, základem hnízda bude propustný dřevěný rošt, na ten se zkroutí březové větve, seno a další materiály, podobně jako v přírodě čápi na hnízdo vrší klacíky, hlínu a drny,“ popisuje výrobu hnízda David Číp, předseda Záchranné stanice pro handicapované živočichy Jaro Jaroměř. 

Ani to ale podle něj nezaručí, že se ptáci do Chlumce na jaře opravdu vrátí.

„Čápi prochází migrační trasou celou řadou nebezpečí. Tisíce čápů každým rokem shoří na drátech, ohrožuje je vysušování mokřadů, postřiky a dalším obrovským problémem je Libanon, kde čápy po stovkách střílejí a masakrují je pro zábavu,“ vysvětluje nástrahy odborník.