Bouřka proměnila průtah Rychnova v řeku, hasiči pomáhají i na Jičínsku

  18:06
Silná bouřka s přívalovým deštěm zasáhla odpoledne Královéhradecký kraj. Na Jičínsku a Rychnovsku už voda vyplavila některým lidem sklepy v domech. V Rychnově nad Kněžnou napršelo najednou tolik vody, že zatopila průtah se silnicí I/14.

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před extrémně vydatnými dešti v Královéhradeckém, Pardubickém, Moravskoslezském a částech Olomouckého a Zlínského kraje od čtvrtečního poledne do pátečního večera. Kvůli dešťům tam také hrozí vzestup hladin řek.

Podle záběrů z radaru se bouřky tvořily nad Královéhradeckým krajem už po poledni a zesílily hlavně po 14. hodině.

„Evidujeme zhruba od 15. do 17. hodiny už odhadem kolem 80 událostí v kraji, hlavně zatopené sklepy. Nikoho jsme nemuseli evakuovat. Bouřky postupovaly v pásu, takže první události jsme měli hlášené v okolí Hořic a Valdic na Jičínsku, poté okolo Smiřic na Královéhradecku a nyní ve Vamberku a Rychnově nad Kněžnou. V Tutlekách se rozvodnil místní potok,“ uvedla mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

Liják silně zasáhl i předměstí Rychnova nad Kněžnou v okolí nemocnice. Kanalizace nestihla pojmout přívaly vody, a tak řidiči projížděli po zaplavené silnici první třídy. Brodili se tam i chodci. Zaplavené byly také cesty mezi okolními paneláky.

„Ta bouřka pořád ještě neskončila,“ řekl v 16:00 publicista Jan Dušek, který vysílal záběry z města živě na facebookové stránce Žijeme Rychnovem - městem i okresem.

Na řece Kněžné v Rychnově platí od 16:00 druhý stupeň povodňové aktivity, oproti dopoledni hladina stoupla z 18 centimetrů na téměř 1,5 metru v 17:00.

 Vydatný déšť zasáhl jihozápadní polovinu Česka už v noci na čtvrtek. Na některých místech tam do rána napršelo i přes 20 milimetrů srážek za 6 hodin. Silné lijáky odpoledne panovaly od severních Čech po Olomoucko.

Autor: