iDNES.cz

Z romantické ruiny u Ostrova bude výletní tábořiště s xylofonem

  9:50
Posledních šest let se radní města Ostrova snažili zachránit to, co zbylo z bývalého barokního loveckého zámečku u Mořičova. A vypadá to, že nakonec uspěli. Vlastníkem pozemku pod zříceninou je státní podnik Lesy ČR, se kterým se po dlouhých jednáních městu konečně podařilo domluvit na směně pozemků.

Vizualizace podoby loveckého zámečku u Mořičova po zakonzervování | foto: MÚ Ostrov

Ostrov tak bude moci už brzy zahájit úpravy a zakonzervování zámečku. Ten se snad jen zázrakem ještě nezřítil, chátrá totiž už bezmála dvě stě let.

Ze všeho nejdřív se chce město postarat o statické zajištění zdí, aby byla stavba bezpečná.

„Už ale zvažujeme i další využití areálu. Možností je celá řada, za inspiraci nám může posloužit třeba areál Linhart, který vybudovala správa karlovarských lázeňských lesů,“ uvedl ostrovský starosta Jan Bureš.

Hotové už jsou i konkrétní vizualizace. Vedení města zvažuje například vybudování veřejného tábořiště ve středu půdorysu objektu. Kolem ohniště by byly do kruhu umístěny válcové sedáky, v jednom z rohů třeba i jednoduchý dřevěný xylofon, a v tom dalším by děti mohly poznávat stopy lesní zvěře. Uvnitř se také počítá např. s kruhovou lavičkou.

Barokní lovecký zámeček nechali vystavět v letech 1738-1739 tehdejší majitelé ostrovského panství bratři Ludwig Georg a August Georg, markrabata z Baden-Badenu a Hochburku. Kolem zámečku byl pak vybudován i důmyslný systém cest, alejí a průhledů, řešený pro lov zvěře. Přímo k jižní stěně zámečku pak přiléhala bažantnice.

Zámeček sloužil potřebám svých majitelů až do počátku 19. století, kdy byl opuštěn. Rychle zpustl a na císařském otisku mapy stabilního katastru Mořičova z roku 1842 je již označován jako zřícenina. Postupně se propadla střecha a krov objektu a zřítily se i stropy jednotlivých pater.

V roce 1964 byly už jen zříceniny bývalého zámečku zapsány na státní seznam kulturních památek České republiky. Dnes už jsou pozůstatky objektu doslova v havarijním stavu, to by se ale už brzy mohlo změnit.

zpět na článek