Obří jeřáb snesl most na problémové trati, 80 tun železa nahradí beton

  17:50
Obrovský jeřáb dnes na železniční trati mezi Dalovicemi a Hájkem na Karlovarsku, kde se před dvěma lety sesunula trať, snesl dvě železné mostovky o celkové hmotnosti 80 tun. Do konce srpna tam nahradí letitou kovovou konstrukci moderní betonová stavba.

„Most je z roku 1870, železné mostovky jsou ale mladší,“ řekl Miloš Vyhnálek, který za Správu železnic celou stavbu spravuje. Bedlivě přitom sledoval obrovský silniční jeřáb, který se chystal první část železného přemostění sundat na přistavený kamion. 

„Uvažovali jsme i o tom, že bychom použili železniční jeřáb, ale takhle je to rychlejší. A navíc jsme nechtěli riskovat a posílat na trať tak těžkou techniku,“ vysvětlil správce stavby.

Několikadenní přípravy vyvrcholily asi čtyřminutovou akcí. Železná konstrukce byla na zemi dřív, než by se laik nadál. „Druhá přijde na řadu večer,“ řekl krátce po třetí odpoledne, kdy už měli odborníci první část bezpečně hotovou, Vyhnálek.

Vysloužilou konstrukci převezl kamion na nedaleký pozemek, kde ji čeká rozřezání. „Do konce srpna zde instalujeme novou betonovou konstrukci,“ doplnil správce stavby.

Práce na železniční trati mezi Dalovicemi a Hájkem budou pokračovat až do konce října, kdy by měla skončit výluka. „Harmonogram držíme,“ řekl Vyhnálek.

Problémový úsek sanovala Správa železnic už v minulosti. Tentokrát už snad dělníci v tomto úseku pracují naposledy. „Chceme předejít opakování události z dubna 2018, kdy došlo k sesuvu trati,“ vysvětlil význam investice za 548 milionů korun Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic.