Tisíce holubů závodilo napříč republikou. Šampion letěl 109 kilometrů za hodinu

  13:56
Pár sekund po šesté ranní odstartovalo z letiště v Květné na Sokolovsku více než třiadvacet tisíc poštovních holubů. Před sebou měli více než čtyři sta kilometrů trasy.

Celkem dorazilo na letiště v Květné v sobotu na večer dvanáct speciálně upravených nákladních aut, z nichž každé vezlo i dva tisíce holubů. Jen co vítr nad ránem rozehnal mraky a ukázaly se první sluneční paprsky, organizátor závodu Kurt Kadleček zavelel těsně po šesté ke startu. 

Holubi zakroužili nad letištěm, zorientovali se a pak neomylně nabrali východní směr. Do Květné totiž jezdí na závody převážně chovatelé z Moravy. „Domů holubi trefí, když se nestane nic zlého, vždycky. Pospíchají za svým partnerem a mladými,“ vysvětlil těsně před startem chovatel Emil Vitásek z Hlučína. 

Zpomalit je však dokáže silný protivítr, déšť a taky těžké mraky, ze kterých mívají zpravidla dost velký respekt. Při ideálních podmínkách však umí ti nejlepší nabrat rychlost i přes sto kilometrů v hodině. Zhruba tak rychle nakonec letěl i vítěz dnešního závodu. Jeho majitel, Jaroslav Čulen z Lednice na jihu Moravy, ho doma přivítal už 13 minut po deváté, holubí šampión letěl průměrnou rychlostí téměř 109 kilometrů v hodině.

Komplikace: počasí i dravci

Ne vždy se každému z opeřených závodníků ale podaří svého cíle dosáhnout. Může mu v tom zabránit nepřízeň počasí, ale i momentální indispozice nebo poranění dravcem. V takovém případě je pro holuba nejdůležitější, aby co nejrychleji nabral sílu a znovu se o návrat do domovského holubníku pokusil. 

Holub potřebuje na zotavenou dostatek potravy, vody a pár dní klidu. Ideální je umístit ho do klece nebo větší papírové krabice s otvory a postavit mu do ní misky s vodou a krmením, tedy pšenicí, rýží, slunečnicí, kukuřicí nebo hrachem. Chovatelé zároveň ocení, když nálezce opíše číslo na kroužku holuba a kontaktuje místní holubářský spolek nebo napíše na web Poštovníholub.cz.

Od dubna do září probíhají závody poštovních holubů každoročně na území České republiky, ale i celé Evropy. Organizují je oblastní, zemské spolky a svazy a závodí se na vzdálenosti od sta do tisíce kilometrů. Z letiště v Květné letos holubi moravských chovatelů vzlétli už popětadvacáté. 

Holubářů ubývá

Holubáři tento závod považují za jeden z největších v republice, i proto jej později pojmenovali Katovický memoriál. Je to připomínka tragické události z ledna 2006, kdy se v polských Katovicích zřítila střecha veletržní haly, v níž právě probíhala mezinárodní výstava a holubů. Zahynulo tehdy 65 lidí, včetně tří Čechů. 

„Možná že se tu ale budeme s kolegy z Moravy potkávat ještě tak pět šest let, ale pak už to asi nepůjde. Chovatelé nám stárnou a tady na Karlovarsku už se několik spolků rozpadlo, aktuálně fungují stěží poslední čtyři. Sám nevím, kdo pak bude podobné závody organizovat,“ povzdechl si Kurt Kadleček.