iDNES.cz

Jen dva zámky ukazují obrazy Strigela, jedním z nich je Kynžvart

  9:46
Unikátní historické kousky jsou k vidění v interiérech kynžvartského zámku. Řada z nich nemá v Česku obdoby. Některé sbírky mají celoevropský, či dokonce celosvětový význam.

Legendu o nalezení ostatků sv. Kříže zobrazuje soubor čtyř oltářních obrazů Bernarda Strigela na zámku Kynžvart. | foto: NPÚ

Výjimkou není ani soubor pozdně gotických obrazů zobrazujících legendu o nalezení ostatků sv. Kříže. 

Čtyři deskové oltářní obrazy vynikajícího německého malíře Bernarda Strigela z roku 1510 patří na zámku k nejvzácnějším a nejcennějším předmětům. Staly se dokonce exponátem měsíce prosince.

Autor patří k malířům, jejichž díla obdivují návštěvníci v galeriích celého světa. V Česku jsou však k vidění pouze na zámku v Kynžvartu a v zámecké kapli na Zákupech, kde je vystaven obraz Ukřižování.

Obrazy byly součástí oltáře, zobrazují legendu o nalezení ostatků svatého Kříže. Hlavními postavami legendy jsou císařovna Helena a její syn, císař Konstantin. 

Na větších deskách je zachycen císař Konstantin vcházející kajícně s křížem na bedrech do bran Jeruzaléma a císař ve slavnostním průvodu městem. 

„Celý soubor těchto obrazů je možné spatřit během prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů na státním zámku Kynžvart, a to v letošním roce během návštěvnické sezony 2022,“ uvedl kynžvartský kastelán Ondřej Cink.

Zámek ale nenabízí jen díla Bernarda Strigela, k vidění jsou i cenné umělecké skvosty Antonia Canovy, kolekce antických mincí, daguerrotypií, grafik a zbraní. 

Na zámku se nachází třetí největší egyptologická sbírka v České republice. Významná je v evropském kontextu kynžvartská knihovna se sbírkou rukopisů. 

Oblíbeným cílem návštěvníků je i kabinet kuriozit. Součástí sbírek je movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie, která je zapsána mezi movité památky UNESCO do registru Paměť světa.

K prohlídce láká také unikátní zámecký park.

Autor:
zpět na článek