Tomáš Klus uklízel v Kyselce odpadky. Musíme jít příkladem, říká

  15:04
Vytahané tričko, rukavice a v ruce černý pytel na odpadky. S takovou image se v Kyselce představil populární písničkář Tomáš Klus. Aktivně se totiž spolu se zaměstnanci závodu Mattoni zapojil do Celosvětového úklidového dne.

„Mám to rád, dělám to normálně. Před třemi lety jsme se přestěhovali k lesu a vždy jsme se z procházky vrátili s igelitkou nepořádku. Chci, aby se to pro naše děti stalo přirozenou součástí vycházek,“ komentoval účast na akci Tomáš Klus.

Přimět lidi a vysvětlit jim, že podobný přístup je nutný, ovšem podle jeho názoru není nic jednoduchého.

„Myslel jsem si, že to stačí říct, ale ne. Jediná možná cesta je jít příkladem. A tím nemyslím, že ze své pozice, kdy jako celebrita, co měla v cele Brita, bych měl být příkladem já. Tím by měl být každý, kdo něco pro životní prostředí dělá,“ domnívá se zpěvák.

Tomáš Klus netuší, kdy se člověk vyčlenil z přírody a dostal titul pán tvorstva. „Nejsme mimo přírodu, jsme její součástí. Nejsme tedy tak úplně pány jako spíš správci. A musíme spravovat to, co nám spravovat náleží. Jestli chceme změnu, musíme začít sami u sebe,“ dodal.

Páteční úklidová akce v Kyselce měla upozornit i na iniciativu Zálohujme.cz. V Česku se každoročně k recyklaci nedostane až 100 milionů PET lahví.

„Mrzí nás, že tak dobře recyklovatelný nápojový obal, jako je PET lahev, se často k recyklaci vůbec nedostane a končí ve spalovnách, na skládkách, či dokonce v přírodě,“ posteskl si Zdeněk Váňa, ředitel závodu Mattoni v Kyselce.

„Zkušenosti z evropských zemí s fungujícím zálohovým systémem ukazují, že když dáte na nápojový obal vratnou zálohu, skončí jich v přírodě až o 95 procent méně,“ doplnila ředitele Andrea Brožová, mluvčí iniciativy Zálohujme.cz.

Kdy tomu tak bude i v Česku, netuší. „Teď je to na legislativcích,“ naznačila. Sněmovna však aktuálně odmítla snahu o povinné zálohování PET lahví od roku 2025 novelou zákona o obalech.