O obří hale u Rudé věže smrti možná Ostrovští rozhodnou v referendu

  13:58
Na jednu z výrobních hal, které chce společnost Panattoni vybudovat v areálu bývalého strojírenského závodu Škoda Ostrov, má firma už vydané stavební povolení. Stavba ale vyroste jen 80 metrů od Rudé věže smrti. Podle místních tím bude památka UNESCO ohrožena. Ve hře je tak nyní referendum.

Prohlídka Rudé věži smrti, významné památky zapsané v UNESCO. (13. září 2019) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V areálu bývalého strojírenského závodu Škoda chce společnost Panattoni vybudovat dvě haly, z nichž jedna bude s rozlohou přes 100 tisíc metrů čtverečních největší v republice. Pro představu bude mít plochu jako 15 fotbalových hřišť. 

Nyní chce firma navíc výšku haly zvednout z původních 15 na 22,5 metru, což odpovídá sedmipatrovému panelovému domu. Podle místních tak bude ohrožena národní kulturní památka Rudá věž smrti v jejím těsném sousedství, zároveň se neúměrně navýší i budoucí kamionová doprava, až se jednou haly různým podnikatelským subjektům pronajmou.

Návrh na změnu územního plánu už projednala rada města, v červnu tohoto roku došlo v souladu se zákonem i na jeho veřejné projednání na ostrovské radnici. Osobně dorazilo kolem osmdesáti místních obyvatel, akci dokonce přihlížela i městská policie. Po vypořádání připomínek veřejnosti i dotčených orgánů v rámci stavebního řízení by pak měli o změně jednat zastupitelé města.

Leckteří z nich už dříve vyjádřili svůj souhlas. Občanská iniciativa Ostrov, můj domov tak připravila petici Stop obřím halám a během prázdnin ji doručila občanům města do schránek. Na hromadící se podpisy nyní zareagovali i samotní městští radní.

Poprvé v historii lidové hlasování

Na posledním jednání rady města si její členové odsouhlasili usnesení, kterým tajemnici městského úřadu uložili zpracování podmínek, za jakých by se dalo vypsat místní referendum, neboli místní lidové hlasování. 

„Firma Panattoni, které areál bývalé Škodovky patří, má platné stavební povolení na halu o výšce 15 metrů. Navýšením na 22 metrů se v rámci změny územního plánu momentálně zabývají orgány v přenesené působnosti státní správy. Nicméně jsme se možností vypsání referenda začali zabývat,“ potvrzuje starosta Ostrova Jan Bureš

„Je to ale věc, kterou jsme v Ostrově nikdy nedělali a potřebujeme k tomu znát všechny podrobnosti, abychom neudělali nějakou chybu. I proto nyní naše tajemnice zjišťuje vše potřebné. Zároveň nevylučuju, že bychom v následujících měsících referendum o tom, jestli má mít hala dvaadvacet metrů nebo ne, vyhlásili,“ dodává starosta. 

Od roku 2016 investovala společnost Panattoni do areálu bývalé Škodovky bezmála čtvrt miliardy korun. Mimo jiné likvidovala azbest a tuny kontaminované zeminy. Nyní už je terén připraven a práce na stavbě menší z hal, která má stát v blízkosti Rudé věže smrti, právě začínají.

Hala, na jejíž výstavbu už má společnost rovněž stavební povolení, bude nakonec od národní kulturní památky, zapsané od července roku 2019 na seznamu světového dědictví UNESCO, minimálně 80 metrů. Původně měla stát mnohem blíž.

Druhá z hal má mít na délku 529 metrů, široká má být 193 metrů a v případě, že bude vysoká 22,5 metru, jak firma Panattoni zamýšlí, panorama Krušných hor při pohledu z města významně zastíní. I to je jeden z argumentů místních, kteří s navýšením haly nesouhlasí.