Na Sokolovsku roste v Česku ojedinělá fabrika na výrobu mýdla

  15:24
První v nové průmyslové zóně a zároveň v Čechách ojedinělá fabrika vyrůstá v Citicích na Sokolovsku. Nedaleko tamní elektrárny Tisová bude společnost SOAP Sokolov průmyslově vyrábět toaletní mýdlo. Za projektem stojí sokolovská firma Krufin a Sokolovská uhelná.

Nová hala továrny na výrobu mýdla v Citicích na Sokolovsku. | foto: archiv Sokolovská uhelná

„Počítáme s výrobní kapacitou až dvacet tisíc stogramových mýdel za hodinu,“ uvedl na webových stránkách Sokolovské uhelné Tomáš Lorenc, jednatel společnosti SOAP Sokolov, která továrnu buduje.

„Vyráběný sortiment by pak měl zahrnovat téměř vše co se v daném oboru dá produkovat, od běžně používaných toaletních mýdel až po špičkové luxusní výrobky, včetně průsvitných mýdel nebo mýdel speciálně tvarovaných,“ doplnil.

Julius Krupa, jednatel společnosti Krufin, která se výrobou mýdla zabývá v sokolovských chráněných dílnách, předpokládá, že by v Citicích mohl začít zkušební provoz 1. listopadu.

„V továrně najde v konečné fázi práci padesátka lidí,“ řekl Krupa s tím, že sokolovský provoz Krufinu zůstane ve formě chráněných dílen zachován. „Do Citic přejde pět nebo šest lidí, kteří už na projektu nové továrny pracují,“ upřesnil jednatel Krufinu. Předpokládá, že v polovině listopadu by se měl provoz v Citicích jet naplno.

Vznik továrny si vyžádá investici ve výši přibližně sto milionů korun. Za tyto peníze budou mít zaměstnanci mýdlárny k dispozici dvě nejmodernější italské linky Mazzoni. Ty budou v Citicích zpracovávat mýdlové nudle, které smíchají s barvivy, parfémy a dalšími přísadami. Z nich následně vznikne nekonečný pás mýdlové hmoty, který se bude sekat a lisovat do požadovaných tvarů, následně balit a pomocí robotů vkládat do kartonů a na palety.

Český recept na mýdlo je založen na přírodních ingrediencích

Sokolovská firma Krufin vznikla v roce 2003. De facto vrátila do České republiky průmyslovou výrobu mýdla. Na rozjezd byznysu s mýdlem ovšem nebyl Julius Krupa sám. Na pomoc si přizval odborníky z někdejší české firmy Milo Olomouc. „Ti nám hodně poradili a pomohli,“ ocenil jejich přínos šéf Krufinu.

Právě oni totiž poskytli sokolovské společnosti typickou českou recepturu na výrobu mýdla. Je založená na výhradně přírodních ingrediencích, přičemž základ tvoří lůj. „Pro pokožku spotřebitelů tak jsou mýdla zdravá,“ řekl Krupa.

Od samého počátku jsou většina zaměstnanců společnosti Krufin osoby se zdravotní postižením. V současné době tvoří více než 60 procent všech pracovníků, kterých je přibližně sto. V roce 2009 se díky tomu Krufin  stal nositelem ceny Firma Karlovarského kraje.

Společnost SOAP Sokolov vznikla v roce 2017 jako společný projekt Krufinu a Sokolovské uhelné. Hlavní odbytiště svých výrobků předpokládá na českém trhu, ale také v zemích Evropské unie. „Ruční výrobci mýdel u nás existují, ale jejich průmyslové výrobě se nevěnuje nikdo,“ konstatoval Julius Krupa.

Poslední továrna na území někdejšího Československa, bratislavská Palma, podle jeho slov skončila svou činnost před šesti lety. V Česku se přitom prodá 11 milionů mýdel ročně. A všechna jsou z dovozu. Některá z Polska, jiná z Turecka a dalších států. „My jsme schopni tuto poptávku uspokojit,“ prohlásil před časem na adresu Krufinu Julius Krupa.